RESULTS FROM THE 1960s

 

1960 August 31, 1961
Place

Top 10

Place

Top 10

1 Ben Davis (Indianapolis) 1 Ben Davis (Indianapolis)
2 Anderson 2 Crown Point
3 Lincoln (Vincennes) 3 Highland (Anderson)
4 Crown Point tie Madison Heights (Anderson)
5 Madison Heights (Anderson) tie Lincoln (Vincennes)
tie Southport (Indianapolis) 4 Selma
6 Salem 5 Wendell Willkie (Elwood)
7 Highland (Anderson) 6 Jasper
8 Selma tie Southport (Indianapolis)
9 Zionsville 7 Richmond
10 Jeffersonville 8 Beech Grove
tie Mt. Vernon 9 Franklin
tie Wendell Willkie (Elwood) tie Jeffersonville
    10 Mt. Vernon
Other Award Winners  Other Award Winners 
11 Jasper 11 Zionsville
12 Richmond 12 Royerton (Muncie)
13 Princeton tie Spencer
14 Franklin 13 Noblesville
15 Walter Chrysler (New Castle) 14 Avon (Indianapolis)
16 Beech Grove tie Ellettsville
tie Clay City tie Hagerstown
17 Hagerstown tie Knightstown
18 Carmel tie Princeton
19 Huntington & Lancaster Townships (Huntington) 15 Odon-Madison (Odon)
20 Spiceland 16 Elmore Township (Elnora)
21 Knightstown tie Paoli
22 Francesville 17 Galveston
23 Carthage tie Pike Township (New Augusta)
tie Clinton 18 Carmel
24 Galveston 19 Clinton
tie Pike Township (New Augusta) 20 Walter Chrysler (New Castle)
25 Noblesville 21 Whiteland
26 Churubusco 22 Worthington-Jefferson (Worthington)
27 Fowler 23 Carthage
tie Middletown tie Middlebury
28 Jackson Central (Arcadia) 24 Mt. Summit
29 Otter Creek (North Terre Haute) tie Otter Creek (North Terre Haute)
30 Whiteland tie Veedersburg
  Also competing  Also competing (partial list)
31 Ellettsville 25 Arlington
32 Center Grove (Greenwood) tie Center Grove (Greenwood)
tie Lee L. Driver (Winchester) tie Huntington Township (Huntington)
tie Turkey Run (Marshall) tie Shipshewana
33 Greenwood 26 Pine Village
tie Medaryville 27 Bluffton
tie Paoli 28 Plainville
tie Southwestern (Shelbyville) tie Ft. Branch
34 Veedersburg 29 Lee L. Driver (Winchester)
35 East Rockcreek (Bluffton) tie Vevay
tie Shoals Community tie Mentone
36 Avon (Indianapolis) 30 Attica
tie Thorntown tie Coalmont
37 Coalmont 31 Berne-French (Berne)
tie Elmore Township (Elnora) tie Fillmore
tie Steele Township (Plainville) tie Spiceland
38 Adams Central (Monroe) 32 Monmouth (Decatur)
tie Lancaster Central (Bluffton) 33 Francesville
39 Monmouth (Decatur) tie Monroe Central (Parker)
40 Bryant tie Montpelier
tie Montpelier tie Orleans
41 Mentone 34 Fowler
42 Westfield tie Thorntown
43 Worthington-Jefferson (Worthington) 35 Union Center (Markle)
44 Wawaka 36 Batesville
45 Amo tie East Rockcreek (Bluffton)
46 Earl Park tie Haubstadt
tie Warren tie Star City
47 Fillmore 37 Edinburg
tie North Liberty tie Hamilton
48 Morton Memorial (Knightstown) tie Shoals Community
tie Straughn tie Van Buren
tie Union Center (Markle) 38 North Judson
49 Petroleum tie Plainfield
50 Hartford Center (Geneva) 39 Monticello
51 Odon-Madison (Odon) 40 Bryant
52 Solsberry tie Southwestern (Shelbyville)
53 Waveland 41 Union (College Corner, OH)
54 Union (College Corner, OH) 42 Middletown
55 Star City 43 Lancaster Central (Bluffton)
56 Rossville 44 Concord (Elkhart)
    tie Dillsboro
    45 Morton Memorial (Knightstown)
    46 Lancaster Township (Huntington)
    tie Redkey
    47 Cowan
    48 Eastern Consolidated of Greene County (Solsberry)
    tie Warren
    49 Wheatfield
Disqualified (over time limit) Disqualified (over time limit)
  Arlington   Anderson
  Cowan   Brazil
  Huntertown   Van Buren (Brazil)
  Mt. Summit   Walnut Grove (Arcadia)
  Ossian    
  Van Buren    

 

 

August 27, 1962 1963
Place

Top 10

Place

Top 10

1 Lincoln (Vincennes) 1 Madison Heights (Anderson)
2 Madison Heights (Anderson) 2 Ben Davis (Indianapolis)
3 Highland (Anderson) 3 Anderson
4 Ben Davis (Indianapolis) 4 Highland (Anderson)
5 Anderson tie Lincoln (Vincennes)
6 Southport (Indianapolis) 6 Crown Point
7 Salem tie Southport (Indianapolis)
tie Richmond 8 Selma
8 Wendell Willkie (Elwood) 9 Columbus
9 Beech Grove 10 Alexandria-Monroe (Alexandria)
10 Crown Point     
 Other Award Winners  Other Award Winners
11 Jeffersonville 11 Salem
12 Paoli tie Wendell Willkie (Elwood)
13 Jasper tie Zionsville
tie Princeton 14 Princeton
14 Carmel 15 Jefferson (Lafayette)
tie Fort Branch tie Lebanon
15 Knightstown tie Noblesville
16 Jefferson (Lafayette) 18 Pendleton
17 Franklin

19

New Carlisle
tie Middletown

20

Carmel
tie Noblesville tie Fort Branch
18 Mt. Summit tie Franklin
19 Van Buren 23 Knightstown
20 Covington tie West Vigo (West Terre Haute)
21 Pike (Indianapolis) tie Worthington-Jefferson (Worthington)
22 Lincoln (Vincennes) - Reserve Band    
23 Spencer    
tie Zionsville    
24 Huntington Township (Huntington)    
25 Royerton (Muncie)    
Also competing Also competing
26 Worthington-Jefferson (Worthington) 26 Pike (Indianapolis)
27 Avon (Indianapolis) 27 Lapel
tie New Carlisle 28 Jeffersonville
28 Galveston tie Staunton
tie Jackson Central (Arcadia) 30 Jasper
29 Lee L. Driver (Winchester) 31 Avon
tie Plainville 32 Middletown
tie Sheridan 33 Lowell
tie Whiteland 34 Van Buren
30 Turkey Run (Marshall) tie Van Buren (Brazil)
31 Lapel 36 Arlington
tie Mt. Vernon 37 Richmond
32 Hagerstown 38 Clinton
tie Waldron 39 Covington
33 Arlington tie Mt. Summit
34 Ossian 41 Mt. Vernon
tie Staunton 42 Calumet (Gary)
35 Shoals Community tie Lincoln (Vincennes) - Reserve Band
36 Center Grove (Greenwood) 44 Brazil
tie Cowan tie Ellettsville
tie Elmore Township (Elnora) tie Kewanna
37 Chrysler (New Castle) 47 Montpelier
tie Thorntown tie Shoals Community
38 Huntertown tie Waldron
39 Morton Memorial (Knightstown) 50 Liberty Township (Chesterton)
tie Pine Village 51 Lee L. Driver (Winchester)
tie Van Buren (Brazil) 52 Spencer
40 Calumet (Gary) 53 Rising Sun
tie Edinburg tie Shipshewana-Scott (Shipshewana)
tie Fowler 55 Center Grove (Greenwood)
41 Clinton tie Pine Village
tie Liberty Township (Chesterton) tie Whiteland
tie Mentone 58 Thorntown
tie Spiceland tie Veedersburg
42 Ellettsville 60 Dillsboro
43 Shipshewana-Scott (Shipshewana) 61 Clay City
44 North Judson tie Monroe Central (Farmland & Parker)
45 Fillmore 63 Odon
tie Odon-Madison (Odon) 64 Sheridan
46 Otterbein 65 Middlebury
tie Veedersburg tie Monmouth
47 Springs Valley (French Lick) 67 Elnora
48 Carthage tie North Webster
tie Monmouth (Decatur) tie Vevay-Patriot
49 Hymera 70 Fillmore
tie North & South Caston (Fulton) tie Plymouth
50 Orleans 72 Morton Memorial (Knightstown)
51 Rising Sun 73 Amo
52 Vevay 74 Mentone
53 Monroe Central (Farmland) tie West Washington (Campbellsburg)
54 Stilesville 76 New Palestine
55 North Salem 77 Hauser (Hope)
56 Eastern (Bloomfield) 78 Francesville
57 Hauser (Hope) 79 North Judson
58 Haubstadt 80 Rossville
59 Hartford Center (Geneva) 81 Star City
tie Walnut Grove (Arcadia) 82 Orleans
60 Lancaster Township (Huntington) 83 Haubstadt
61 Amo 84 Lancaster Township (Huntington)
62 Union Center (Markle) 85 Central (Switz City)
63 Union (College Corner, OH) 86 Eastern (Bloomfield)
64 North Liberty 87 Fowler
65 Star City    

 

 

1964 September 1, 1965
Place

Top 10

Place

Top 10

1 Ben Davis (Indianapolis) 1 Crown Point
2 Madison Heights (Anderson) 2 Richmond
3 Lincoln (Vincennes) 3 Madison Heights (Anderson)
4 Anderson 4 Ben Davis (Indianapolis)
5 Highland (Anderson) 5 Lincoln (Vincennes)
6 Southport (Indianapolis) 6 Jefferson (Lafayette)
7 Alexandria-Monroe (Alexandria) 7 Jeffersonville
8 Richmond 8 Wendell Willkie (Elwood)
9 Crown Point 9 Anderson
10 Pendleton 10 Alexandria-Monroe (Alexandria)
Other Award Winners Other Award Winners
11 Noblesville 11 Southport (Indianapolis)
12 Beech Grove 12 West Vigo (West Terre Haute)
13 Wendell Willkie (Elwood) 13 Lebanon
14 Greenfield 14 Highland (Anderson)
15 Worthington-Jefferson (Worthington) tie Spencer
16 Lebanon 15 Greenfield
tie Pike (Indianapolis) 16 Pendleton
tie West Vigo (West Terre Haute) 17 Pike (Indianapolis)
17 Columbus 18 Carmel
tie Jasper 19 Mt. Vernon
18 Knightstown tie Selma
19 Jefferson (Lafayette) 20 Knightstown
20 Princeton 21 Worthington-Jefferson (Worthington)
21 Fort Branch 22 Beech Grove
22 Zionsville 23 Covington
23 Middletown tie North Knox (Edwardsport)
24 Van Buren (Brazil) 24 Clinton
25 Jeffersonville tie Middletown
    tie Paoli
    25 Brazil
Also competing Also competing (in performance order)
26 Scottsburg   North Vermillion (Cayuga)
27 New Carlisle   Cascade (Clayton)
28 Mt. Vernon   Rossville
29 Carmel   South Putnam (Fillmore)
30 North Knox (Edwardsport)   Van Buren (Brazil)
31 Spencer   Monroe Central (Parker)
32 Lee L. Driver (Winchester)   Waldron
33 Bluer River Valley (Mt. Summit)   Zionsville
tie Veedersburg   Greenwood
34 Selma   Lancaster Township (Huntington)
35 Covington   Arlington
tie Franklin 30 Noblesville
36 Paoli   Lincoln (Vincennes) - Reserve Band
37 Haubstadt   Montpelier Community
38 Brazil   Carthage
39 Edgewood (Ellettsville)   Staunton
40 Carthage   Versailles
41 Van Buren   Reserve Township (Montezuma)
42 Monroe Central (Parker)   Churubusco
43 Lapel   Eastbrook Community (Van Buren)
44 Center Grove (Greenwood)   Springs Valley (French Lick)
45 Pine Village   Lancaster Central (Bluffton)
46 Elnora   Morton Memorial (Knightstown)
47 Staunton   Elnora
48 Cowan   Scottsburg
tie Lincoln (Vincennes) - Reserve Band   Francesville
tie Lowell   Columbus
49 Thorntown   Thorntown
50 Arlington   Owensville
51 Clay City   Spiceland
52 Greenwood   New Carlisle
53 Batesville   Mississinewa Community (Gas City)
tie Prairie Heights (LaGrange)   Vevay
54 Mentone   Hagerstown
55 Waldron   Prairie Heights (LaGrange)
56 Rossville   Salem
57 Seeger Memorial (West Lebanon)   Scecina Memorial (Indianapolis)
58 Spiceland & Lewisville   Haubstadt
59 Liberty Township (Chesterton)   Greensburg
60 Shipshewana-Scott (Shipshewana)   Lewis Cass (Logansport)
61 Mississinewa (Gas City)   Clay City
62 Owensville   Wolf Lake
63 Morton Memorial (Knightstown)   Lowell
64 Southern Wells (Bluffton)   Rising Sun
65 Francesville   Hauser (Hope)
66 West Washington (Campbellsburg)  39 Lapel
tie Central (Switz City)   Calumet (Gary)
67 Crawfordsville   Edgewood (Ellettsville)
68 Hauser (Hope)   Kendallville
69 Wheatfield   Franklin Community
70 Monmouth (Decatur)   Center Grove (Greenwood)
71 Springs Valley (French Lick)   Blue River Valley (Mt. Summit)
72 Eastern (Bloomfield)   Mt. Vernon (Fortville)
tie Star City   Wheatfield
73 Walnut Grove (Arcadia)   Lakeland (LaGrange)
74 New Palestine   Fort Branch
75 East Rockcreek (Bluffton)    
76 Lancaster Central (Bluffton)    
77 North Liberty    
78 Lancaster Township (Huntington)    

 

 

August 31, 1966 August 30, 1967
Place

Top 10

Place

Finalists

1 Ben Davis (Indianapolis) 1 Ben Davis (Indianapolis)
2 Crown Point 2 Madison Heights (Anderson) *
3 Madison Heights (Anderson) 3 Highland (Anderson)
4 Anderson 4 Wendell Willkie (Elwood)
5 Richmond 5 Lincoln (Vincennes)
6 Highland (Anderson) 6 Lafayette Jefferson
7 Lincoln (Vincennes) 7 Richmond
8 Jefferson (Lafayette) 8 Alexandria-Monroe (Alexandria)
9 West Vigo (West Terre Haute) 9 Anderson
10 Alexandria-Monroe (Alexandria) 10 Spencer
    11 Columbus
    12 Wapahani (Selma)
    13 Southport (Indianapolis)
    14 West Vigo (West Terre Haute)
    15 Jeffersonville
    16 Princeton
   

* A judging error originally scored Madison Heights in 20th place in prelims.  It was corrected before finals, and the Top 15 finalists became the "Sweet Sixteen."  This was the first year to have a finals competition.

Other Award Winners Preliminary Award Winners
11 Southport (Indianapolis) 17 Marion
12 Wendell Willkie (Elwood) 18 Shenandoah (Middletown)
13 Pendleton 19 Wiley (Terre Haute)
14 Pike (Indianapolis) 20 Jasper
15 Jasper 21 Salem
16 Salem 22 Beech Grove
17 Spencer 23 Mt. Vernon
18 Scottsburg 24 Staunton
19 Wiley (Terre Haute) 25 DeKalb (Auburn)
20 Danville    
21 Brazil    
22 Noblesville    
23 Columbus    
24 Zionsville    
25 Marion    
Also competing Also competing
26 New Carlisle 26 Pike (Indianapolis)
27 Cascade (Clayton) 27 Mt. Vernon (Fortville)
28 Selma 28 Paoli
tie Middletown 29 Carmel
29 Clinton 30 Monroe Central (Parker)
30 Lapel 31 Covington
31 Princeton tie Zionsville
32 Lebanon 32 Thorntown
33 Scecina Memorial (Indianapolis) 33 Scottsburg
34 Beech Grove 34 Lebanon
35 Greenfield 35 Van Buren (Brazil)
36 Paoli 36 Fort Branch
37 Edgewood (Ellettsville) 37 Edgewood (Ellettsville)
38 Worthington-Jefferson (Worthington) 38 Brazil
39 Carmel 39 East Noble (Kendallville)
40 Staunton 40 Noblesville
41 Lancaster Central (Bluffton) 41 Clinton
42 Eastbrook (Van Buren) tie Scecina Memorial (Indianapolis)
43 Mt. Vernon 42 Pendleton
44 Fort Branch 43 Fountain Central (Veedersburg)
45 Jeffersonville 44 Crawfordsville
46 Crawfordsville 45 Charles A. Beard Memorial School Corp. (Knightstown)
47 Van Buren (Brazil) 46 Danville
48 North Knox (Edwardsport) 47 North Knox (Edwardsport)
49 Waldron 48 Greenfield
50 Knightstown 49 Lapel
51 Mt. Vernon (Fortville) 50 Switz City
52 Thorntown 51 Union (Modoc)
53 Wes Del (Gaston) 52 Westview (Shipshewana)
54 Corydon Central (Corydon) 53 Cascade (Clayton)
55 Union (Modoc) 54 Corydon Central (Corydon)
56 Owensville 55 Blue River Valley (Mt. Summit)
57 Ossian 56 Center Grove (Greenwood)
58 Shipshewana-Scott (Shipshewana) tie Mississinewa (Gas City)
59 Mississinewa (Gas City) 57 Eastbrook (Van Buren)
60 Mentone 58 North Vermillion (Cayuga)
tie Rising Sun 59 Owensville
61 Hagerstown 60 North Central (Ramsey)
62 Clay City 61 Batesville
63 Switz City 62 Hauser (Hope)
64 Elnora 63 Mentone
65 Haubstadt tie Monrovia
66 North Vermillion (Cayuga) 64 Montezuma
67 Hauser (Hope)    
68 Wheatfield    
69 Cory    
70 Hamilton Heights (Arcadia)    
71 Montezuma    
72 Odon    
73 Rossville    

 

 

August 28, 1968 1969
Place Finalists Place

Finalists

1 Highland (Anderson) 1 Marion
2 Marion 2 Ben Davis (Indianapolis)
3 Ben Davis (Indianapolis) 3 Highland (Anderson)
4 Anderson 4 Richmond
5 Lincoln (Vincennes) 5 Anderson
6 Richmond 6 Wapahani (Selma)
7 Southport (Indianapolis) 7 Madison Heights (Anderson)
8 Alexandria-Monroe (Alexandria) 8 Jasper
9 Spencer 9 Alexandria-Monroe (Alexandria)
10 Staunton 10 Columbus
11 Madison Heights (Anderson) 11 Lincoln (Vincennes)
12 Wapahani (Selma) 12 Spencer
13 Jefferson (Lafayette) 13 Shenandoah (Middletown)
14 West Vigo (West Terre Haute) 14 Scottsburg
15 Jasper 15 Staunton
16 Van Buren (Brazil) 16 Martinsville
Preliminary Award Winners Preliminary Award Winners
17 Wendell Willkie (Elwood) 17 West Vigo (West Terre Haute)
18 Martinsville 18 Eastbrook (Marion)
19 Portland 19 Van Buren (Brazil)
20 Columbus 20 Southport (Indianapolis)
21 Shenandoah (Middletown) 21 Pendleton Heights (Pendleton)
22 Wainwright (Lafayette) 22 Greenfield-Central (Greenfield)
23 Scottsburg 23 Pike (Indianapolis)
24 Pendleton tie Portland
25 Brazil 24 Brazil
    25 Princeton
Also competing Also competing
26 Pike (Indianapolis) 26 Jeffersonville
27 Carmel 27 Danville
28 Jeffersonville 28 Salem
29 Princeton 29 Thorntown
30 Fountain Central (Veedersburg) 30 Blue River Valley (Mt. Summit)
31 Monroe Central (Parker) 31 Carmel
32 Noblesville 32 Muncie Southside
33 Mt. Vernon (Fortville) 33 Center Grove (Greenwood)
34 DeKalb (Auburn) 34 Norwell (Ossian)
35 Monrovia 35 Wainwright (Lafayette)
36 Covington 36 Clinton
37 Wiley (Terre Haute) tie Monroe Central (Parker)
38 Salem 37 North Judson-San Pierre (North Judson)
39 North Judson 38 Wendell Willkie (Elwood)
40 East Noble (Kendallville) 39 Edgewood (Ellettsville)
41 Eastbrook (Van Buren) 40 Columbia City
42 Westview (Topeka) 41 Monrovia
43 Center Grove (Greenwood) 42 Owensville
44 Corydon Central (Corydon) 43 Fort Branch
tie Lapel 44 Scecina Memorial (Indianapolis)
45 Fort Branch 45 DeKalb (Waterloo)
46 East Tipp (Lafayette) 46 Corydon Central (Corydon)
47 Blue River Valley (Mt. Summit) 47 Triton Central (Fairland)
tie Crawfordsville 48 Central (Switz City)
48 Thorntown 49 South Newton (Kentland)
49 North Vermillion (Cayuga) 50 Lapel
50 Beech Grove 51 Mississinewa (Gas City)
51 Paoli 52 Central Noble (Albion)
52 Edgewood (Ellettsville) 53 Gerstmeyer (Terre Haute)
53 Central (Switz City) 54 Mt. Vernon (Fortville)
54 Frankton 55 Fountain Central (Veedersburg)
55 Danville tie Rising Sun
56 North Central (Ramsey) 56 Frankton
57 Scecina Memorial (Indianapolis) 57 Lakeland (LaGrange)
58 Cascade (Clayton) 58 Cowan (Muncie)
59 Gerstmeyer (Terre Haute) 59 Paoli
60 Owensville 60 Northridge (Middlebury)
61 Rising Sun 61 Centerville
62 Hauser (Hope) 62 North Vermillion (Cayuga)
63 Worthington-Jefferson (Worthington)     
64 Wheatfield