RESULTS FROM THE 2000s

 

August 9, 2000 August 8, 2001
Place

Finalists

Place

Finalists

1 Muncie Southside 1 Jay County (Portland)
2 Jay County (Portland) 2 Muncie Southside
3 Martinsville 3 Richmond
4 Centerville 4 Pike (Indianapolis)
5 Richmond 5 Centerville
6 Noblesville 6 Noblesville
7 Anderson 7 Southmont (Crawfordsville)
8 Southmont (Crawfordsville) 8 Martinsville
9 Pike (Indianapolis) 9 Anderson
10 Wabash 10 Concord (Elkhart)
11 Delta (Muncie) 11 Hagerstown
12 Northeastern (Fountain City) 12 DeKalb (Waterloo)
13 Concord (Elkhart) 13 Cowan (Muncie)
14 Cowan (Muncie) 14 Northeastern (Fountain City)
15 Hagerstown 15 Wabash
16 Fountain Central (Veedersburg) 16 Fountain Central (Veedersburg)
Preliminary Award Winners Preliminary Award Winners
17 Frankton 17 Knightstown
18 Hobart 18 Union County (Liberty)
19 Union County (Liberty) 19 Lapel
20 Knightstown 20 McCutcheon (Lafayette)
21 Franklin Community 21 Franklin Community
22 Union City 22 Marion
23 Paul Harding (Fort Wayne) 23 Cloverdale
24 Cloverdale 24 Sheridan
25 Crawfordsville 25 Frankton
Also Competing Also Competing
26 Lapel 26 Whiteland
27 Westview (Topeka) 27 Paul Harding (Fort Wayne)
    28 Westview (Topeka)
    29 Hobart
   

30

Washington (South Bend)

 

 

August 7, 2002 August 6, 2003
Place

Finalists

Place

Finalists

1 Muncie Southside 1 Muncie Southside
2 Jay County (Portland) 2 Richmond
3 Pike (Indianapolis) 3 Jay County (Portland)
4 Richmond 4 Centerville
5 Winchester Community 5 Southmont (Crawfordsville)
6 Noblesville 6 Pike (Indianapolis)
7 Centerville 7 Noblesville
8 Martinsville 8 Northeastern (Fountain City)
9 Hagerstown 9 Hagerstown
10 Southmont (Crawfordsville) 10 Cowan (Muncie)
11 Northeastern (Fountain City) 11 Pendleton Heights (Pendleton)
12 Monroe Central (Parker City) 12 Sheridan
13 Wabash 13 Wabash
14 Concord (Elkhart) 14 Martinsville
15 Lapel 15 Lapel
16 DeKalb (Waterloo) 16 Concord (Elkhart)
Preliminary Awards Winners Preliminary Awards Winners
17 Anderson 17 Anderson
18 Cowan (Muncie) 18 Fountain Central (Veedersburg)
19 Sheridan 19 Randolph Southern (Lynn)
20 Cloverdale 20 Lincoln (Cambridge City)
21 Knightstown 21 Union City
22 Marion 22 Marion
23 Fountain Central (Veedersburg) 23 Frankton
24 Union County (Liberty) 24 Cloverdale
25 Garrett 25 Union County (Liberty)
Also Competing Also Competing
26 Frankton 26 Tri-Central (Sharpsville)
27 Union City 27 Westview (Topeka)
28 Tri-Central (Sharpsville) 28 Kankakee Valley (Wheatfield)
29 North Judson-San Pierre (North Judson) 29 North Judson-San Pierre (North Judson)
30 Lawrenceburg 30 Garrett
31 Lincoln (Cambridge City) 31 Milan
32 Eastside (Butler) 32 Washington (South Bend)
33 Westview (Topeka) 33 Shoals
34 Milan 34 North Daviess (Elnora)

 

 

August 11, 2004  August 10, 2005
Place

Finalists

Place

Finalists

1 Muncie Southside 1 Highland (Anderson)
2 Highland (Anderson) 2 Muncie Southside
3 Jay County (Portland) 3 Centerville
4 Centerville 4 Jay County (Portland)
5 Richmond 5 Southmont (Crawfordsville)
6 Monroe Central (Parker City) 6 Richmond
7 Wabash 7 Winchester Community
8 Southmont (Crawfordsville) 8 Wabash
9 Martinsville 9 Noblesville
10 Sheridan 10 Hagerstown
11 Cowan (Muncie) 11 Cowan (Muncie)
12 Northeastern (Fountain City) 12 Monroe Central (Parker City)
13 Concord (Elkhart) 13 Concord (Elkhart)
14 Noblesville 14 Sheridan
15 Anderson 15 Pendleton Heights (Pendleton)
16 Hagerstown 16 Northeastern (Fountain City)
Preliminary Awards Winners Preliminary Awards Winners
17 Lapel 17 Martinsville
18 Perry Meridian (Indianapolis) 18 Lapel
19 Union County (Liberty) 19 Orleans
20 Garrett 20 Tipton
21 Frankton 21 Perry Meridian (Indianapolis)
22 Tipton 22 Anderson
23 Union City 23 Union City
24 Kankakee Valley (Wheatfield) 24 Southport (Indianapolis)
25 Lincoln (Cambridge City) 25 Lincoln (Cambridge City)
Also Competing Also Competing
26 Fountain Central (Veedersburg) 26 Union County (Liberty)
27 Lawrenceburg 27 Garrett
28 Tri-Central (Sharpsville) 28 Frankton
29 Cloverdale 29 West Vigo (West Terre Haute)
30 North Daviess (Elnora) 30 Fountain Central (Veedersburg)
31 North Judson-San Pierre (North Judson) 31 Westview (Topeka)
32 West Lafayette 32 North Judson-San Pierre (North Judson)
33 Westview (Topeka) 33 Cloverdale
34 Milan 34 North Daviess (Elnora)
35 South Newton (Kentland) 35 West Lafayette
36 New Washington 36 Covington
    37 Kankakee Valley (Wheatfield)
    38 Milan
    39 Crawfordsville
    40 South Newton (Kentland)
    41 New Washington

 

 

August 9, 2006  August 8, 2007
Place

Finalists

Place

Finalists

1 Muncie Southside 1 Highland (Anderson)
2 Jay County (Portland) 2 Muncie Southside
3 Richmond 3 Richmond
4 Highland (Anderson) 4 Centerville
5 Centerville 5 Jay County (Portland)
6 Hagerstown 6 Hagerstown
7 Concord (Elkhart) 7 Winchester Community
8 Northeastern (Fountain City) 8 Southmont (Crawfordsville)
9 Wabash 9 Pendleton Heights (Pendleton)
10 Southmont (Crawfordsville) 10 Northeastern (Fountain City)
11 Sheridan 11 Anderson
12 Cowan (Muncie) 12 Wabash
13 Southport (Indianapolis) 13 Cowan (Muncie)
14 Anderson 14 Heritage Hills (Lincoln City)
15 Lapel 15 Southport (Indianapolis)
16 Noblesville 16 Concord (Elkhart)
Preliminary Awards Winners Preliminary Awards Winners
17 Heritage Hills (Lincoln City) 17 Muncie Central
18 Monroe Central (Parker City) 18 Sheridan
19 Tipton 19 Frankton
20 Union County (Liberty) 20 Lapel
21 Benjamin Bosse (Evansville) 21 Union County (Liberty)
22 Crawfordsville 22 Union City
23 Union City 23 Tipton
24 Frankton 24 Noblesville
25 Kankakee Valley (Wheatfield) 25 Elwood Community
Also Competing Also Competing
26 Cloverdale 26 Lincoln (Cambridge City)
27 Franklin County (Brookville) 27 Yorktown
28 Lincoln (Cambridge City) 28 Morristown
29 West Vigo (West Terre Haute) 29 Cloverdale
30 West Lafayette 30 West Vigo (West Terre Haute)
31 Garrett 31 Crawfordsville
32 South Knox (Vincennes) 32 Kankakee Valley (Wheatfield)
33 North Daviess (Elnora) 33 West Lafayette
34 Tri-Central (Sharpsville) 34 Speedway
35 Morristown 35 Tri-Central (Sharpsville)
36 Westview (Topeka) 36 South Knox (Vincennes)
37 Cardinal Ritter (Indianapolis) 37 Benjamin Bosse (Evansville)
38 South Dearborn (Aurora) 38 Westview (Topeka)
39 Covington 39 Borden
40 North Judson-San Pierre (North Judson) 40 Garrett
41 Milan 41 North Judson-San Pierre (North Judson)
42 New Washington 42 North Daviess (Elnora)
43 South Newton (Kentland) 43 Eastern Greene (Bloomfield)
44 Rensselaer Central (Rensselaer) 44 Covington
    45 Cardinal Ritter (Indianapolis)
    46 Milan
    47 Rensselaer Central (Rensselaer)
    48 New Washington

 

 

August 6, 2008  August 7, 2009
Place

Finalists

Place

Finalists

1 Muncie Southside 1 Highland (Anderson)
2 Richmond 2 Muncie Southside
3 Highland (Anderson) 3 Northeastern (Fountain City)
4 Northeastern (Fountain City) 4 Southmont (Crawfordsville)
5 Jay County (Portland) 5 Richmond
6 Winchester Community 6 Jay County (Portland)
7 Centerville 7 Hagerstown
8 Hagerstown 8 Winchester Community
9 Southmont (Crawfordsville) 9 Centerville
10 Anderson 10 Muncie Central
11 Pendleton Heights (Pendleton) 11 Wabash
12 Southport (Indianapolis) 12 Noblesville
13 Muncie Central 13 Union County (Liberty)
14 Noblesville 14 Heritage Hills (Lincoln City)
15 Frankton 15 Yorktown
16 Lapel 16 Anderson
Preliminary Awards Winners Preliminary Awards Winners
17 Wabash 17 Lapel
18 Cowan (Muncie) 18 Elwood Community
19 Elwood Community 19 Morristown
20 Concord (Elkhart) 20 Sheridan
21 Union City 21 Monroe Central (Parker City)
22 Cloverdale 22 Cloverdale
23 Tipton 23 West Lafayette
24 West Lafayette 24 Frankton
25 Yorktown 25 Tipton
Also Competing Also Competing
26 Morristown 26 Lincoln (Cambridge City)
27 Union County (Liberty) 27 West Vigo (West Terre Haute)
28 Lincoln (Cambridge City) 28 Speedway
29 Crawfordsville 29 Kankakee Valley (Wheatfield)
30 West Vigo (West Terre Haute) 30 Garrett
31 Garrett 31 New Washington
32 South Knox (Vincennes) 32 Tri-Central (Sharpsville)
33 Westview (Topeka) 33 McCutcheon (Lafayette)
34 Speedway 34 Westview (Topeka)
35 North Judson-San Pierre (North Judson) 35 Cardinal Ritter (Indianapolis)
36 Kankakee Valley (Wheatfield) 36 South Knox (Vincennes)
37 Sheridan 37 Rensselaer Central
38 Cardinal Ritter (Indianapolis) 38 Eastern Greene (Bloomfield)
39 Rensselaer Central 39 Thomas Carr Howe Community (Indianapolis)
40 Eastern Greene (Bloomfield) 40 South Newton (Kentland)
41 North Daviess (Elnora) 41 North Daviess (Elnora)
42 Covington 42 Covington
43 New Washington 43 Delphi Community
44 South Newton (Kentland) 44 North Judson-San Pierre (North Judson)