RESULTS FROM THE 2010s

 

August 6, 2010 August 5, 2011
Place

Finalists

Place

Finalists

1 Anderson 1 Winchester Community
2 Muncie Southside 2 Richmond
3 Richmond 3 Muncie Southside
4 Northeastern (Fountain City) 4 Anderson
5 Jay County (Portland) 5 Jay County (Portland)
6 East Central (St. Leon) 6 Northeastern (Fountain City)
7 Southmont  (Crawfordsville) 7 Centerville
8 Winchester Community 8 Kokomo
9 Kokomo 9 Hagerstown
10 Hagerstown 10 Mooresville
11 Centerville 11 Union County (Liberty)
12 Vincennes Lincoln 12 Sheridan
13 Muncie Central 13 Frankton
14 Frankton 14 West Lafayette
15 Noblesville 15 Muncie Central
16 Yorktown 16 Noblesville
Preliminary Award Winners Preliminary Award Winners
17 Mooresville 17 Elwood Community
18 Elwood Community 18 Yorktown
19 Lapel 19 Lincoln (Cambridge City)
20 Lincoln (Cambridge City) 20 Lapel
21 Tipton 21 Tipton
22 Union County (Liberty) 22 Monroe Central (Parker City)
23 Morristown 23 Cloverdale
24 Cloverdale 24 Garrett
25 West Lafayette 25 Lebanon
Also Competing Also Competing
26 Sheridan 26 Morristown
27 Garrett 27 West Vigo (West Terre Haute)
28 Shortridge Magnet (Indianapolis) 28 Shortridge Magnet (Indianapolis)
29 West Vigo (West Terre Haute) 29 Cardinal Ritter (Indianapolis)
30 Monroe Central (Parker City)

30

Manchester (North Manchester)
31 Cardinal Ritter (Indianapolis) 31 Rensselaer Central
32 New Washington 32 South Knox (Vincennes)
33 Westview (Topeka) 33 Western Boone (Thorntown)
34 Tri-Central (Sharpsville) 34 Speedway
35 Western Boone (Thorntown) 35 Sullivan
36 North Daviess (Elnora) 36 Westview (Topeka)
37 South Knox (Vincennes) 37 Wabash
38 Rensselaer Central 38 Eastern Greene (Bloomfield)
39 Eastern Greene (Bloomfield) 39 North Decatur (Greensburg)
40 Carroll (Flora) 40 Borden
41 Speedway 41 Carroll (Flora)
42 Attica 42 South Newton (Kentland)
43 North Judson-San Pierre (North Judson) 43 North Daviess (Elnora)
44 North Decatur (Greensburg) 44 Covington
45 Thomas Carr Howe Community (Indianapolis) 45 Delphi Community
46 South Newton (Kentland)    
47 Delphi Community    
48 North Knox (Bicknell)    
49 Covington    

 

August 3, 2012 August 2, 2013
Place

Finalists

Place

Finalists

1 Winchester Community 1 Winchester Community
2 Muncie Southside 2 Muncie Southside
3 Richmond 3 Richmond
4 Northeastern (Fountain City) 4 Anderson
5 Centerville 5 Centerville
6 East Central (St. Leon) 6 Jay County (Portland)
7 Jay County (Portland) 7 Kokomo
8 Anderson 8 East Central (St. Leon)
9 Noblesville 9 Noblesville
10 Frankton 10 Northeastern (Fountain City)
11 Muncie Central 11 Mooresville
12 Kokomo 12 Hagerstown
13 Union County (Liberty) 13 Muncie Central
14 Yorktown 14 Lebanon
15 Mooresville 15 Yorktown
16 Elwood Community 16 Monroe Central (Parker City)
Preliminary Award Winners Preliminary Award Winners
17 West Lafayette 17 Elwood Community
18 Hagerstown 18 Union County (Liberty)
19 Lebanon 19 Frankton
20 Brown County (Nashville) 20 Lincoln (Cambridge City)
21 Lapel 21 West Lafayette
22 Sheridan 22 Sheridan
23 Lincoln (Cambridge City) 23 Tipton
24 Tipton 24 Shortridge Magnet (Indianapolis)
25 Shortridge Magnet (Indianapolis) 25 Cloverdale
Also Competing Also Competing
26 Cardinal Ritter (Indianapolis) 26 Lapel
27 Wabash 27 Danville Community
28 Garrett 28 Morristown
29 Manchester (North Manchester) 29 Eastern Greene (Bloomfield)
30 South Knox (Vincennes)

30

Speedway
31 Cloverdale 31 Cardinal Ritter (Indianapolis)
32 Carroll (Flora) 32 Westview (Topeka)
33 Frankfort 33 West Washington (Campbellsburg)
34 Westview (Topeka) 34 Wabash
35 Western Boone (Thorntown) 35 Frankfort
36 Rensselaer Central 36 Brown County (Nashville)
37 Speedway 37 Manchester (North Manchester)
38 North Daviess (Elnora) 38 Western Boone (Thorntown)
39 Attica 39 North Daviess (Elnora)
40 Benton Central (Oxford) 40 Covington
41 Eastern Greene (Bloomfield) 41 Delphi Community
42 Covington 42 Attica
43 North Decatur (Greensburg) 43 South Newton (Kentland)
44 South Newton (Kentland) 44 Arsenal Technical (Indianapolis)
45 Delphi Community    
46 Charlestown    

 

August 2, 2014 August 8, 2015
Place

Finalists

Place

Finalists

1 Muncie Central 1 Winchester Community
2 Winchester Community 2 Northeastern (Fountain City)
3 Richmond 3 Kokomo
4 Anderson 4 Noblesville
5 Centerville 5 Richmond
6 Jay County (Portland) 6 Anderson
7 Noblesville 7 Jay County (Portland)
8 Northeastern (Fountain City) 8 Centerville
9 Kokomo 9 Hagerstown
10 Hagerstown 10 Mooresville
11 Monroe Central (Parker City) 11 Southmont (Crawfordsville)
12 Mooresville 12 Monroe Central (Parker City)
13 Southmont (Crawfordsville) 13 Blue River Valley (Mt. Summit)
14 Frankton 14 Yorktown
15 Yorktown 15 West Lafayette
16 West Lafayette 16 Lebanon
Preliminary Award Winners Preliminary Award Winners
17 Lebanon 17 Sheridan
18 Sheridan 18 Elwood
19 Triton Central (Fairland) 19 Frankton
20 Elwood 20 Cloverdale
21 Lapel 21 Triton Central (Fairland)
22 Cloverdale 22 Tipton
23 Eastern Greene (Bloomfield) 23 Speedway
24 Tipton 24 Lapel
25 Lincoln (Cambridge City) 25 Eastern Greene (Bloomfield)
Also Competing Also Competing
26 Western Boone (Thorntown) 26 Cowan (Muncie)
27 Benton Central (Oxford) 27 Lincoln (Cambridge City)
28 Cardinal Ritter (Indianapolis) 28 Brown County (Nashville)
29 Westview (Topeka) 29 Cardinal Ritter (Indianapolis)
30 Brown County (Nashville)

30

Huntington North
31 Speedway 31 Westview (Topeka)
32 West Washington (Campbellsburg) 32 Frankfort
33 Frankfort 33 Arsenal Technical (Indianapolis)
34 Covington 34 Benton Central (Oxford)
35 Arsenal Technical (Indianapolis) 35 Eastern Hancock (Charlottesville)
36 North Daviess (Elnora) 36 Delphi Community
37 Eastern Hancock (Charlottesville) 37 Western Boone (Thorntown)
38 Delphi Community 38 North Daviess (Elnora)
39 George Washington (Indianapolis) 39 Covington
40 Carroll (Flora) 40 Attica