ANDERSON HIGH SCHOOL MARCHING HIGHLANDERS

ANDERSON, INDIANA

(Note:  Anderson and Highland High Schools consolidated in 2010)

 

2016 Band Day

 

Anderson's Photo Page

 

 

Year 2017
Director Richard Geisler
Auxiliary Directors Tabby Atkins, Nikki Goodpaster, Tiffany Agee
Additional Staff Denise James- Bagpipes; Sarah Ralston Connor Hall- Woodwinds; Stephen Baker, Cameron Prill- Brass; John Mulcahy- Battery; David Robbins- Front Ensemble' Doug Fletcher- Music; Chris Frick - Drill
Drum Majorsk Kodie Blair, Sarah Wardwell
Show Theme/Title Celtic Runes: Mind, Body, Spirit
Repertoire Kaleidoscope of Mathematics
Wayfaring Stranger
Patrick's Rune
Total Members 88
Band Day 5th place
Band Day Scores Finals - 88.15; Prelims - 5th place (85.075)
Other Contests Centerville - 3rd place
Jay County - 4th place (tie)
Muncie Central - 3rd place
Noblesville - 4th place
Winchester - 5th place

 

 

Year 2016
Director Richard Geisler
Assistant Director Michael Villano
Auxiliary Directors Tabby Atkins, Nikki Goodpaster, Tiffany Agee, Josh Fullerton
Additional Staff Denise James- Bagpipes ; Drew Montgomery, Connor Hall- Woodwinds; Tyler Claycomb, Jason Schmidt- Brass; John Mulcahy- Battery; Paul Sarasien- Front Ensemble; Chris Frick- Drill
Drum Majors Damon Spaeth, Sarah Wardwell
Show Theme/Title Pipe Dreams
Repertoire Toccata and Fugue in D Minor
Heart of Courage
Dream On
Total Members 87
Band Day 4th place
Band Day Scores Finals - 89.00; Prelims - 86.575 (4th place)
Other Band Day Overall Percussion - 5th place
Other Contests Centerville - 4th place
Jay County - 5th place
Muncie Central  4th place
Noblesville - 2nd place

 

 

Year 2015
Director Richard Geisler
Assistant Director Michael Villano
Auxiliary Directors Tabby Huddleston, Nikki Goodpaster
Additional Staff Woodwinds- Kasi Gale, Connor Hall; Brass- Tyler Claycomb, Jason Schmidt, Brad Milleman; Battery- John Mulcahy; Pit- Paul Sarasien; Drill- Chris Fricke; Music- Krista Mulcahy
Drum Majors Tyler Bouse, Damon Spaeth
Show Theme/Title Arthur: The Valiant King
Repertoire Promise Me (by Jerry Goldsmith)
On The Lake (by Aaron Zigman)
Tempered Steel (by Charles Rochester Young)
Total Members 103
Band Day 6th place
Band Day Scores Finals - 84.70; Prelims - 82.625 (7th place)
Other Contests Jay County - 6th place
Muncie Central - 5th place
Noblesville - 4th place

 

 

Year 2014
Directors Brad Milleman & Richard Geisler
Assistant Director Myron Taylor
Auxiliary Directors Tabby Huddleston, Nikki Goodpaster
Additional Staff Denise Mills, Katey Downey, Jordan Owens, Kasi Gale, Lucas Stafford, Oscar Ban, Lindsey Knee; Music Arranger- Barry Reasoner; Visual Design- Robin Sha; Percussion Arranger- John Mulcahy
Drum Majors Tyler Bouse, Kylee Wessar
Show Theme/Title Danny Boy
Repertoire English Folk Song Suite (by Ralph Vaughan Williams)
Danny Boy (Irish Tune from County Derry) (by Percy Grainger)
Total Members 115
Band Day 4th place
Band Day Scores Finals - 87.40; Prelims - 86.95(4th place)
Other Contests Centerville - 4th place
Jay County - 5th place
Muncie Central - 4th place
Noblesville - 4th place
Other Activities - 2014/2015 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Regional A Gold Rating

 

 

Year 2013
Director Brad Milleman
Assistant Directors Martha Strieby, Myron Taylor
Auxiliary Directors Tabby Huddleston, Nikki Goodpaster, Misty Reeves, Caitlyn Skipper
Additional Staff Tyler Bentley-brass, Amber Byrd-woodwind, Katie Downey-percussion, Robert Drennen-percussion, Denise Mills-bagpipes, Robin Shaw-visual design, Lukas Stafford-woodwind, Erin Stout-brass
Drum Majors Conner Oleksy, Collin Pratt
Show Theme/Title Dragon of Legends
Repertoire Music from the motion picture "How to Train Your Dragon"
Total Members 87
Band Day 4th place
Band Day Scores Finals - 89.20; Prelims - 84.50 (4th place)
Other Band Day Overall Percussion - 5th place
Other Contests Centerville - 4th place
Muncie Southside - 2nd place
Noblesville - 3rd place
Other Activities - 2013/2014 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Regional A Gold Rating

 

 

Year 2012
Director Brad Milleman
Assistant Director Myron Taylor
Auxiliary Director Tabby Huddleston
Additional Staff Denise Mills, Robert Drennen, Katie Downey, Nikki Goodpaster, Lindsey Reynolds, Misty Reeves, Erin Stout, Tyler Bentley, Meredith Katsu, Drew Montgomery
Drum Majors Samantha Roy, Jonathan Daugherty, Riley Weipert
Show Theme/Title Expedition Africa
Repertoire Africa: Ceremony, Song, and Ritual (by Robert W. Smith)
Total Members 70
Band Day 8th place
Band Day Scores Finals - 81.25; Prelims - 79.35 (8th place)
Other Contests Muncie Southside - 7th place
Winchester - 5th place

 

 

Year 2011
Director Brad Milleman
Drum Majors Layke Jones, Kelli Sears, Lukas Stafford
Show Theme/Title Royal Celebrations
Repertoire Exultate
In Heaven's Air
Lauds (Praise High Day)
Total Members 81
Band Day 4th place
Band Day Scores Finals - 85.00; Prelims - 81.85 (4th place)
Other Contests Jay County - 4th place
Muncie Southside - 6th place
Winchester - 2nd place
Other Activities - 2011/2012 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Regional A Gold Rating (4th place)

 

 

Year 2010
Director Douglas R. Fletcher
Assistant Director David Robbins
Auxiliary Directors Laura (Tabby) Huddleston, Todd Newby, Andrew Robinson, Kelli Bauman
Additional Staff DRILL DESIGN: Amy Fletcher -PERCUSSION: Matt Finger - PIPES: Denise Mills - WINDS: Chad Bieniek, Sue Finger, Brad Milleman, Joel Good, Sarah Moody, Matt Moody - ADMINISTRATIVE ASSISTANT - Kim Wilhoit
Drum Majors Meagan Wykoff, Kelli Sears, Layke Jones
Show Theme/Title The Six Pillars of Character
Repertoire Based on Percy Grainger's "Lincolnshire Posy - 2nd Mov. - Horkstow Grange"
Total Members 115
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 90.05; Prelims - 87.75 (1st place)
Other Band Day Awards Large Band - Best Music, Visual, General Effect
Other Band Day Finals - Best Music, Visual, General Effect; Overall Percussion - 3rd place
Other Contests Jay County - 4th place
Delaware County - 2nd place
Winchester - 1st place
Other Activities - 2010/2011 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Regional A Silver Rating

 

As the Marching Indians:

 

Year 2009
Director David Robbins
Assistant Directors Myron K. Taylor
Auxiliary Directors Mike Stephens, Rochelle Jenkins
Additional Staff Alan Alder, Christy Ramsey
Show Theme/Title Selections from "Carmina Burana"
Repertoire Ave Formossissimo/In Taberna Quando Sumus
In Truitina(In The Balance)
Swaz hie gat umbe(Those Who Go Round and Round)
O Fortuna, Empress of the World
Total Members 60
Band Day 16th place
Band Day Scores Finals - 58.20; Prelims - 59.45 (14th place)
Other Contests Muncie Southside - 11th place
Jay County - 14th place
Muncie Southside - 15th place
Winchester - 8th place
Other Activities - 2009/2010 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Class AAA Silver Rating

 

 

Year 2008
Director David Robbins
Assistant Directors Myron K. Taylor
Auxiliary Directors Leslie Jenkins, Mike Stephens
Additional Staff Alan Alder, Christy Ramsey
Show Theme/Title 40 Years Ago Today - The Music of the Beatles
Repertoire A Day in the Life
Come Together
Revolution
Imagine
Total Members 63
Band Day 10th place
Band Day Scores Finals - 69.60; Prelims - 65.60 (10th place-tie)
Other Contests Centerville - 8th place
Delaware County -11th place
Jay County - 9th place
Muncie Southside - 12th place
Winchester - 8th place

 

 

Year 2007
Director David Robbins
Assistant Directors Myron Taylor, James Handshoe
Auxiliary Directors Mike Stephens - Designer; Leslie Jenkins - Choreographer; Tashae Bannister - Assistant Choreographer
Additional Staff Greg Wolff - Percussion; Matt Lum - Brass; Christy Ramsey - Marching & Woodwinds
Drum Major Sam Lawrence
Show Theme/Title The Return of the Indians
Repertoire Black Saddle
The Cowboys
Total Members 66
Band Day 11th place
Band Day Scores Finals - 68.05; Prelims - 66.25 (11th place-tie)
Other Contests Delaware County - 11th place
Winchester - 7th place
Jay County - 10th place
Muncie Southside - 11th place

 

 

Year 2006
Director David Robbins
Assistant Directors Myron Taylor, James Handshoe
Auxiliary Directors Mike Stephens, Sarah Hull, Tashae Bannister, Leslie Jenkins
Additional Staff Christy Ramsey, Devin Imel, Chad Leslie, Matt Lum
Show Theme/Title Visions of Flight
Repertoire Fanfare for the Third Planet
Into The Light
Fanfare for the Third Planet
Total Members 55
Band Day 14th place
Band Day Scores Finals - 61.75; Prelims - 61.40 (12th place-tie)
Other Band Day Overall Percussion - 5th place
Other Contests Muncie Southside - 11th place
Jay County - 11th place
Delaware County - 10th place
Winchester - 6th place
Other Activities - 2006/2007 School Year
IHSCGA Class AA Silver Rating

 

 

Year 2005
Director David Robbins
Assistant Directors Myron Taylor, James Handshoe
Auxiliary Directors Tyla Doss, Sarah Hull, Tashae Bannister
Additional Staff Marc Coulomb, Matt Lum, Christy Ramsey, Damien Cross
Drum Majors Ashley Krause, Ashley McClain, Heather Brumback
Repertoire Magnificat (by John Rutter, arr. Douglas Fletcher)
Total Members 47
Band Day 21st place
Band Day Score Prelims - 52.30
Other Contests Muncie Southside - 14th place
Winchester - 11th place
Jay County - 9th place
Delaware County - 13th place
Other Activities - 2005/2006 School Year
IPA State Finals - Concert Open Class 4th place
WGI Indianapolis Regional - Scholastic Concert Open Class Finals 3rd place
World Championships - Scholastic Concert Open Class Finals 6th place

 

 

Year 2004
Director David Robbins
Assistant Director Myron Taylor
Auxiliary Directors Mike Stephens, Gina Bowman
Additional Staff Christy Ramsey, Sarah Hull, Justin Surface, Jason Bowman
Drum Major Jeff Parrish
Repertoire Gloria (by John Rutter)
Total Members 45
Band Day 15th place
Band Day Scores Finals - 62.10;  Prelims - 60.60 (14th place)
Other Band Day Overall Percussion - 5th place
Other Contests Muncie Southside - 11th place
Winchester - 9th place
Jay County - 11th place
Other Activities - 2004/2005 School Year
IPA State Finals - Concert Open Class 4th place

 

 

Year  2003
Directors David Robbins, Donald P. Hoffmann, Myron K. Taylor
Drum Majors Rachel Reyes
Show Theme/Title Desert Scenes (Music by Ron Nelson)
Repertoire Rocky Point Holiday
Sonoran Desert Holiday
Rocky Point Holiday 
Total Members 57
Band Day 17th place
Band Day Score Prelims - 62.55
Other Contests Martinsville - 8th place
Muncie Southside - 12th place
Jay County - 11th place
Delaware County - 12th place
Other Activities - 2003/2004 School Year
IHSCGA State Finals - Class B 7th place
IPA State Finals - Concert Open Class 2nd place

WGI Percussion

New Albany Regional - Scholastic Concert Open Class Finals 1st place

 

 

Year  2002
Directors David Robbins, Donald P. Hoffmann, Myron K. Taylor
Show Theme/Title Selections from "Porgy & Bess"
Repertoire Bess, You Is My Woman Fanfare
There's A Boat Dat's Leavin' Soon For New York
Bess, You Is My Woman
Summertime
It Ain't Necessarily So
Total Members 81
Band Day 17th place
Band Day Score Prelims - 63.55 
Other Contests Jay County - 9th place
Delaware County - 13th place
Other Activities - 2002/2003 School Year
IHSCGA State Finals - Class B 10th place
IPA State Contest - Concert Open Class 1st place
WGI Percussion Southern Indiana Regional - Scholastic Concert Open Class Finals 3rd place;  World Championships - Scholastic Concert Open Class Finals 2nd place

 

 

Year  2001

Director

David Robbins, Donald P. Hoffmann, Myron Taylor, Stephen Stickler 
Repertoire Black Saddle
The Cowboys
Total Members 66
Band Day 9th place
Band Day Scores Finals - 70.35;  Prelims - 69.95 (8th place)
Other Band Day Overall Guard - 5th place;  Overall Percussion - 5th place
Other Contests Delaware County - 4th place
Winchester - 5th place
Anderson - 3rd place
Jay County - 5th place
Muncie Southside - 5th place
Other Activities - 2001/2002 School Year
IHSCGA State Prelims - Class B Participant
IPA State Contest - Concert World Class 9th place
WGI Percussion World Championships - Scholastic Concert World Class Participant

 

 

Year 2000

Directors

David Robbins, Donald P. Hoffmann, Myron Taylor, Steven Stickler
Repertoire Rocky Point Holiday
Sonoran Desert Holiday
Rocky Point Holiday

Total Members

91
Band Day 7th place

Band Day Scores

Finals - 68.40;  Prelims - 63.85 (9th place)

Other Contests

Delaware County - 6th place
Winchester - 5th place
Anderson - 3rd place
Jay County - 5th place
Other Activities - 2000/2001 School Year
IHSCGA State Prelims - Class B Participant
IPA State Contest - Concert World Class 5th place

 

 

Year 1999

Directors

David Robbins, Donald P. Hoffmann, Myron Taylor, Steven Stickler
Repertoire Stormy Weather
Don't Rain On My Parade
Sunny Side Of The Street

Total Members

80
Band Day 7th place

Band Day Scores

Finals - 71.30;  Prelims - 70.90 (6th place)

Other Band Day

Overall Guard - 3rd place;  Overall Percussion - 2nd place-tie

Other Contests

Delaware County - 12th place
Winchester - 7th place
Anderson - 5th place
Jay County - 7th place
Shelby County - 5th place
Other Activities - 1999/2000 School Year
IHSCGA State Prelims - Class A Participant
IPA State Contest - Concert Open Class 3rd place
WGI Percussion World Championships - Scholastic Concert Open Class Finals 5th place

 

 

Year 1998

Directors

David Robbins, Donald P. Hoffmann, Myron Taylor, Steven Stickler
Repertoire  Strike Up The Band
Let's Call the Whole Thing Off
I Got Rhythm

Total Members

104
Band Day 4th place

Band Day Scores

Finals - 77.70; Prelims - 72.85 (5th place)

Other Band Day

Overall Percussion - 2nd place

Other Contests

Delaware County - 7th place
Winchester - 5th place
Anderson - 5th place
Jay County - 10th place
Other Activities - 1998/1999 School Year

IHSCGA

State Prelims - Open Class Participant

 

 

Year  1997

Directors

David Robbins, Donald P. Hoffmann, Myron Taylor, Steven Stickler
Repertoire An American In Paris

Total Members

113
Band Day 4th place

Band Day Score

Finals - 81.85;  Prelims - 80.10 (4th place)

Other Band Day

Overall Percussion - 2nd place-tie

Other Contests

Delaware County - 5th place
Winchester - 4th place
Jay County - 5th place
Johnson County - 3rd place
Other Activities - 1997/1998 School Year

IHSCGA

State Finals  - Class A Finals 6th place

 

 

Year  1996

Directors

Donald P. Hoffmann, Myron Taylor, Steven Stickler
Show Theme/Title Selections from "Pocahontas"
Repertoire Colors Of The Wind/The Virginia Company
Mine Mine Mine
Savages
Listen With Your Heart
Ship At Sea/Colors Of The Wind/The Virginia Company

Total Members

76
Band Day 11th place

Band Day Scores

Finals - 59.25; Prelims - 59.00 Prelims (11th place)

Other Contests

Delaware County - 9th place
Jay County - 9th place
Johnson County - 6th place

 

 

Year 1995

Directors

Donald P. Hoffmann, Myron Taylor, Steven Stickler
Drum Major Keith Fairer
Repertoire In All Its Glory
Novena
In All Its Glory

Total Members

71
Band Day 9th place

Band Day Score

Prelims - 66.40

Other Contests

Delaware County - 8th place
Winchester - 7th place
Johnson County - 5th plac3

 

 

Year  1994

Directors

Donald P. Hoffmann, Myron Taylor, Steven Stickler
Drum Major Eric Shipley
Repertoire Cimarron
Wood County Celebration
Ashokan Farewell/Wood County Celebration

Total Members

85
Band Day 14th place

Band Day Scores

Finals - 56.15;  Prelims - 57.70 (12th place)

Other Contests

Anderson - 8th place
Jay County - 5th place

 

 

Year 1993

Directors

Donald P. Hoffmann, Myron Taylor, Steven Stickler
Drum Major Josh Meador
Repertoire Tribal Fire
Intro & Caccia
Canticum

Total Members

103
Band Day 5th place

Band Day Scores

Finals - 63.20; Prelims - 62.10 (5th place)

Other Contests

Delaware County - 4th place
Jay County - 4th place
Johnson County - 4th place

 

 

Year 1992

Director

Donald P. Hoffmann, Myron Taylor, Steven Stickler
Drum Major Shon Fuller
Show Theme/Title Suite Of Old American Dances
Repertoire Western One-Step
Schottische
Wallflower Waltz
Cake Walk

Total Members

105
Band Day 8th place

Band Day Score

Prelims - 62.1 (8th place)

Other Band Day

Overall Guard - 3rd place

Other Contests

Delaware County - 7th place
Jay County - 6th place

 

 

Year 1991

Directors

Donald P. Hoffmann, Myron Taylor, Steven Stickler
Drum Major Shon Fuller
Repertoire Fanfare For The Common Man/Appalachian Spring;  2)
Medley:  Buckaroo Holiday/Turkey In The Straw/Mountain Dew/They Went That Away/Cheyennes/Ten Little Indians/Indian Love Call
Theme from "Dances With Wolves"

Total Members

91
Band Day 9th place

Other Contests

Anderson - 4th place
Jay County - 5th place

 

 

Year 1990

Director

Donald P. Hoffmann, Myron Taylor
Repertoire Ceremonial War Dance/Indian Love Call
Medley:  Ten Little Indians/Indian Love Call; Wagon Wheels/Stop Buck/They Went That Away/Red River Valley/They Went That Away/Oh, Susanna/They Went That Away
Taps/Battle Hymn Of The Republic

Total Members

103
Band Day 6th place

Band Day Score

Prelims - 64.30 (5th place)

Other Band Day

Overall Guard - 4th place-tie

Other Contests

Delaware County - 10th place
Anderson - 9th place

 

 

Year  1989

Director

Donald P. Hoffmann, Myron Taylor
Drum Major Scott Pike
Repertoire Medley:  Strike Up The Band/Semper Fidelis/El Capitan/Tropic To Tropic/Stars & Stripes Forever/American's We
Medley from "The Sound Of Music" - The Sound Of Music; Do-Re-Mi; How Can Love Survive; My Favorite Things; Edelweiss; Climb Every Mountain

Total Members

92
Band Day 12th place

Band Day Scores

Finals - 54.85;  Prelims - 52.70 (15th place)

Other Contests

Delaware County - Class A 4th place
Anderson - Class A 4th place
Jay County - Class A 3rd place

 

 

Year  1988
Director Donald P. Hoffmann
Drum Major Jill Beaty
Repertoire La Fiesta Bravada
Medley:  How The West Was Won/Hang `Em High/Black Saddle/Bonanza/Tumbling Tumbleweeds/Wagon Wheels/Ghost Riders In The Sky/Home On The Range
Canto del Viento
Total Members 94
Band Day 10th place
Band Day Scores Finals - 73.65;  Prelims - 75.80 (10th place)
Other Contests Delaware County - Class A 4th place
Jay County - Class A 4th place

 

 

Year 1987
Directors Donald P. Hoffmann, Bill Deal
Drum Major Marion Fowler
Repertoire

 

O Fortuna/Dance from "Carmina Burana"
"Instant Concert" -  William Tell Overture/Stars & Stripes Forever/Anniversary Waltz/Pagliacci/Chicken Reel/La Sorella/Hava Naghila/Mexican Hat Dance/Westminster Chimes/Deck The Halls/Jingle Bells/When The Saints Go Marching In/Beer Barrel Polka/Orpheus In The Underworld/Anvil Chorus/Down By The Riverside/Billboard March/Dixie/Indian Love Call
The Court Of Love/O Fortuna from "Carmina Burana"
Total Members 126
Band Day 5th place
Band Day Scores Finals - 85.80;  Prelims - 87.55 (4th place)
Other Contests Delaware County - Class A 4th place
Jay County - Class A 3rd place

 

 

Year 1986
Directors Donald P. Hoffmann, Bill Deal
Drum Major Ashley Tappan
Repertoire Fanfare For The Common Man/Appalachian Spring
Medley:  Buckaroo Holiday/They Went That Away/Ten Little Indians/Stop Buck/Turkey In The Straw
Ceremonial War Dance/Indian Love Call
Total Members 130
Band Day 1st place
Band Day Score Finals - 88.90 
Other Contests Jay County - Class A 2nd place

 

 

Year 1985
Directors Donald P. Hoffmann, Bill Deal
Repertoire Ceremonial War Dance/Indian Love Call
Medley:  South Rampart Street Parade/Witchcraft/Old Black Magic/The Lady Is A Tramp/Sweet Georgia Brown
El Toro Loco
Total Members 150
Band Day 1st place
Band Day Score Finals - 83.56 
Other Contests Delaware County - Class A 3rd place
Other Activities - 1985/1986 School Year

ISSMA

Marching Band State Finals - Class A 10th place

 

 

Year  1984
Directors Donald P. Hoffmann, Bill Deal
Drum Majors Chris Smith, Cynthia Spencer
Repertoire Ghost Riders In The Sky
Home on the Range
Battle Hymn of the Republic

Total Members

150
Band Day 11th place

Band Day Score

Finals - 75.05 

Other Contests

Delaware County - Class A 4th place
Winchester - Class A 4th place
Other Activities - 1984/1985 School Year

ISSMA


Marching Band State Finals - Class A 10th place

 

Year 1983

Directors

Donald P. Hoffmann, Charles Hoffmann, Michael Pearson
Drum Major Richard Scott
Repertoire  Barnum & Bailey's Favorite
Medley:  Suwanee/Walk Him Up The Stairs/Limehouse Blues/Sweet Georgia Brown
Almost Like A Song

Total Members

165
Band Day 5th place

Band Day Score

Finals - 80.14 

Other Contests

Delaware County - Class A 6th place
Winchester - Class A 2nd place
Other Activities - 1983/1984 School Year

ISSMA

District & Regional Division 1

 

 

Year 1982

Directors

Donald P. Hoffmann, Charles Hoffmann, Michael Pearson
Drum Major Lance Goen
Repertoire  American's We
Medley:  Chattanooga Choo-Choo/ Alexander's Ragtime Band/Toot Toot Tootsie/South Rampart Street Parade/ Sweet Georgia Brown
Someone Who Cares
Band Day 3rd place
Total Members 160
Band Day Score Finals - 1043 
Other Contests Delaware County - Class A 5th place
Winchester - Class A 4th place
Other Activities - 1982/1983 School Year

ISSMA

District Division 1; State Prelims Division 1

 

 

Year  1981

Directors

Donald P. Hoffmann, Charles Hoffmann
Repertoire

March from First Suite In E Flat/Old English Folk Songs

Medley:  Night On Bald Mountain/In The Hall Of The Mountain King/Witchcraft/Old Black Magic
Chase The Clouds Away
Total Members 152
Band Day 6th place
Band Day Score Finals - 1027
Other Contests Delaware County - Class A 3rd place
Winchester - Class A 4th place
Other Activities - 1981/1982 School Year

ISSMA

District Division 1; State Prelims Division 2

 

 

Year  1980

Directors

Donald P. Hoffmann, Charles Hoffmann, Susan Fellers
Repertoire Ghost Riders In The Sky
Legend of the One-Eyed Sailor
Black Saddle/Indian Love Call
Total Members 148
Band Day 9th place
Band Day Score Finals - 1025
Other Contests Delaware County - Class A 4th place
Winchester - Class A 4th place

 

 

Year 1979

Director

Donald P. Hoffmann
Drum Major Lance Avery
Repertoire  Poet & Peasant Overture
Total Members 163
Band Day 4th place
Band Day Score Finals - 1045 
Other Contest Delaware County - Class A 2nd place

 

 

Year  1978

Director

Donald P. Hoffmann
Total Members 160
Repertoire Hang `Em High
Square Dance
Ghost Riders in the Sky
Band Day  3rd place
Band Day Score Finals - 1054 Finals
Other Contests Delaware County - Class A 5th place
Winchester - Class A 5th place

 

 

Year 1977
Director Donald P. Hoffmann
Repertoire Bully
Malaguena
Total Members 205
Band Day  6th place
Band Day Score Finals - 1024 
Other Activities - 1977/1978 School Year

Fall Marching Band

All-State Marching Band Contest - Class A 5th place-tie

 

 

Year  1976
Director Donald P. Hoffmann
Repertoire Seventh Seal
Legend of the One-Eyed Sailor
Chase the Clouds Away
Total Members 160
Band Day  12th place
Band Day Score Finals - 859 
Other Activities - 1976/1977 School Year

Fall Marching Band

All-State Marching Band Contest - Class A 4th place

 

 

Year 1975

Director

Donald P. Hoffmann
Repertoire Ghost Riders In The Sky
Indian Medley/Hoe-Down
Somewhere
Total Members 190
Band Day  6th place

Band Day Scores

Finals - 880;  Prelims - 910 (1st place)

 

 

Year 1974

Director

Donald P. Hoffmann
Repertoire Strike Up The Band
Eli's Comin'
Auld Lang Syne
Band Day  8th place

Band Day Score

Finals - 862
Other Activities - 1974/1975 School Year

Fall Marching Band

All-State Marching Band Contest - Class A 2nd place

 

 

Year 1973
Director Donald P. Hoffmann
Repertoire Ringling Brothers Favorite
Circus Medley
Stars & Stripes Forever
Band Day 12th place
Other Activities - 1973/1974 School Year

Fall Marching Band

All-State Marching Band Contest - Class A 4th place

 


Year  1972

Director

Donald P. Hoffmann
Repertoire William Tell Overture
Hoe Down Medley
When Johnny Comes Marching Home

Total Members

171
Band Day 7th place

 

 

Year  1971

Director

Donald P. Hoffmann
Show Theme/Title Selections from "West Side Story"
Total Members 156
Band Day 5th place

Band Day Score

Finals - 885 

 

 

Year 1970
Director Donald P. Hoffmann
Repertoire  Malaguena
The Impossible Dream
Total Members 171
Band Day 10th place

 

 

Year 1969
Directors George F. Vaught, Donald P. Hoffmann
Repertoire  America
Johnny Comes Marching Home
Battle Hymn of the Republic
Total Members 146
Band Day 5th place

 

 

Year 1968
Directors George F. Vaught, Donald P. Hoffmann
Repertoire  Black Saddle
How the West was Won
Indian Love Call
Total Members 154
Band Day 4th place

 

 

Year 1967
Director George F. Vaught
Repertoire  Poet & Peasant Fantasy
Total Members 139
Band Day 9th place

 

 

Year 1966
Director George F. Vaught
Repertoire West Side Story
Band Day 4th place

 

 

Year  1965
Director George F. Vaught
Drum Majors David Dageforde, Dick Byrum
Repertoire  Feathers & Drums
Total Members 123
Band Day 9th place

 

 

Year 1964
Director George F. Vaught
Repertoire  Tribal Fire (original Indian music)
Band Day 4th place
Score 469

 

 

Year 1963
Director George F. Vaught
Repertoire Poet & Peasant Overture
Band Day 3rd place
Score 240

 

 

Year 1962
Director George F. Vaught
Repertoire Liszt's Hungarian Rhapsody #2
Band Day 5th place
Score 229

 

 

Year 1961
Director George F. Vaught
Repertoire  Russian Sailor Dance
Total Members

100

Band Day Disqualified, over time limit
Score 232 (would have placed 4th)

 

 

Year  1960
Director George F. Vaught
Repertoire Shostakovich's 5th Symphony
Total Members 117
Band Day  2nd place
Score 234

 

Year 1959
Director George F. Vaught
Repertoire  Tchaikovsky's 4th Symphony
Total Members 108
Band Day 1st place
Score 242

 

 

Year 1958
Director George F. Vaught
Repertoire  Lizst's Hungarian Rhapsody No. 2
Band Day 1st place
Band Day Score 243

 


Year  1957
Director George F. Vaught
Repertoire  Beethoven's 5th Symphony
Total Members 80
Band Day 1st place
Score 263

 

 

Year  1956
Director George F. Vaught
Assistant Director Gerald W. Bordner
Total Members 88
Band Day  2nd place
Score 116

 

 

Year 1955
Director George F. Vaught
Band Day 5th place - tie
Score 96

 

 

Years 1947 - 1954
Band Day Did not participate