HAGERSTOWN JR./SR. HIGH SCHOOL GOLDEN TIGER MARCHING BAND

HAGERSTOWN, INDIANA

 

2016 Band Day

 

Hagerstown's Photo Page

 

 

Year 2017
Director Andrew C. Sloniker
Auxiliary Director Nina Lake
Additional Staff Aaron Kaluza, Fred Gunn, Colton Duffy, Jack Wilde, Jon Bay, Alex Yoder, Jeff Maupin
Drum Majors Alexis Brooks, Nathan Burns
Show Theme/Title "Three Til Midnight"
Repertoire original score by Alex Yoder
Total Members 53
Band Day 8th place
Band Day Scores Finals - 84.175; Prelims - 82.00 (8th place)
Other Band Day Awards Class AA 2nd place
Other Contests Monroe Central Clinic
Centerville - 9th place
Jay County - 8th place
Muncie Central - 11th place
Winchester - 8th place

 

 

Year 2016
Director Andrew C. Sloniker
Assistant Director Leah Wooden
Auxiliary Director Valentina Sanfilippo
Additional Staff Jon Bay, Aaron Kaluza, Nina Lake, Jeff Maupin, Dan Merkamp, Elizabeth Miller, Evan Moore, Jennifer Rodriguez, Hannah Young, Craig Oakes and Joe Twigg
Drum Majors Michael Bane, Blake Blevins
Show Theme/Title Some Assembly Required
Repertoire Gadget (by Russell Standridge)
The Hymn of Acxiom (by Vienna Tang)
Whiplash (by Russell Standridge)
Total Members 57
Band Day 10th place
Band Day Scores Finals - 82.225; Prelims - 81.125 (10th place)
Other Band Day Awards Class AA 2nd place; Best Music
Other Contests Monroe Central Clinic
Centerville - 9th place
Jay County - 8th place
Muncie Central - 9th place
Winchester - 4th place

 

 

Year 2015
Director Andrew C. Sloniker
Auxiliary Director Jessica Farmer
Additional Staff Jon Bay, Doug Fletcher, Mariah Bohl, Nina Lake, Jeff Maupin, Evan Moore, Liz Miller, Abby O'Neal, Kimberly Thompson, Leah Wooden
Drum Majors Craig Oakes, Michael Bane
Show Theme/Title Rome: War, Beauty, Joy
Repertoire Mars
Venus
Jupiter
Total Members 75
Band Day 9th place
Band Day Scores Finals - 80.525; Prelims - 78.725 (9th place)
Other Contests Monroe Central Clinic
Jay County - 9th place
Muncie Central - 6th place
Winchester - 7th place

 

 

Year 2014
Director Andrew C. Sloniker
Auxiliary Director Jessica Farmer
Additional Staff Jon Bay, Mariah Brenneman, Brandon Brookshear, Joel Ernstes, Jeff Maupin, Dan Merkamp, Abby O'Neal, Taylor Roznowski, Leah Wooden
Show Theme/Title May The Odds Be Ever In Your Favor
Repertoire Selections from "Hunger Games"
Total Members 68
Band Day 10th place
Band Day Scores Finals - 78.00; Prelims - 74.95 (13th place)
Other Band Day Award Class AA - 2nd place
Other Contests Centerville - 5th place
Jay County - 9th place
Muncie Central - 8th place
Winchester - 8th place
Other Activities - 2014/2015 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Regional A Silver Rating
IPA State Prelims - Movement Class A Participant

 

 

Year 2013
Director Andrew C. Sloniker
Auxiliary Director Jessica Farmer
Additional Staff Leah Wooden, Mariah Brenneman, Taylor Gray, Skylar Aichinger, Austin P. Foster, Todd Seibert, Jessica Rosales, Jon Bay
Drum Majors Craig Oakes, Garrett Blevins
Show Theme/Title A House Divided
Repertoire American Salute
Nearer My God To Thee
Total Members 56
Band Day 12th place
Band Day Scores Finals - 79.45; Prelims - 76.80 (10th place)
Other Band Day Award Class AA - 2nd place
Other Contests Centerville - 7th place
Jay County - 9th place
Muncie Southside - 5th place
Noblesville - 9th place
Other Activities - 2013/2014 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Regional A Silver Rating
IPA State Finals - Movement Class A 15th place

 

 

Year 2012
Director Mike Linville
Auxiliary Director Alisha Eastabrook
Additional Staff Andrew Sloniker, Kelsey Hart, Jon Bay, Mitch Snyder, Tim Perry, Erika Williams, Taylor Gray
Drum Majors Craig Oakes, Brittney Redd
Show Theme/Title Chronometry
Repertoire Movement 1 - Grandfather clock
Movement 2 - Hourglass
Movement 3 - Stopwatch
Total Members 56
Band Day 18th place
Band Day Score Prelims - 64.05
Other Contests Centerville - 7th place
Jay County - 13th place
Muncie Southside - 13th place
Wayne County - 11th place
Winchester - 10th place
Other Activities - 2012/2013 School Year
IPA State Finals - Class A Movement 10th place
WGI Percussion Championships - Marching Class A Prelims Participant

 

 

Year 2011
Director Mike Linville
Additional Staff Jon Bay, Matt Boyer, Mary Buckalew,Thomas Crist Jacob Crossley, Justin Green, Kelsey Hart, Andrew Sloniker, Brad Wilson
Drum Majors Matthew Bowman, Hally Jordan
Show Theme/Title Fuego
Repertoire Corrado
La Perfidia
Flight of the Condor
Total Members 62
Band Day 9th place
Band Day Scores Finals - 77.70; Prelims - 67.30 (11th place)
Other Band Day Award Small Band - 4th place
Other Contests Centerville - 5th place
Jay County - 11th place
Muncie Southside - 9th place
Wayne County - 8th place
Winchester - 6th place
Other Activities - 2011/2012 School Year
IPA State Finals - Class A Movement 16th place

 

 

Year 2010
Director Eric Bowman
Auxiliary Director Aubrey Justin
Additional Staff Mary Behler, Andrew Sloniker, Chris Fry, Justin Green, Jacob Weber, Jacob Crossley, Matt Boyer, Chris Puterbaugh, Dani Feggett, Jon Bay
Drum Majors Caleb Willis,Sadie Mullins, Matthew Bowman
Show Theme/Title SOL
Repertoire One
Total Members 68
Band Day 10th place
Band Day Scores Finals - 74.05; Prelims - 72.55 (9th place)
Other Band Day Awards Small Band - 2nd place; Small Band - Best Visual
Other Contests Centerville - 6th place
Muncie Southside - 8th place
Jay County - 8th place
Delaware County - 8th place
Other Activities - 2010/2011 School Year
IPA State Finals - Class AA Movement 9th place

 

 

Year 2009
Director Eric Bowman
Auxiliary Directors Ann Fost, Julie Ross
Additional Staff Mary Behler, Andrew Sloniker, Jacob Weber, Matt Boyer, Chris Puterbaugh, Dan Buckalew, Jon Bay, Kelly Snyder
Drum Major "Sheep"
Guard Captains Heaven Clark, Amanda Runkle
Show Theme/Title Celestial Bodies
Repertoire Beyond
Mystic Rhythms
Area 51
Northern Lights
Warped
Total Members 59
Band Day 7th place
Band Day Scores Finals - 81.25; 75.85 (8th place)
Other Band Day Awards Small Band - 2nd place; Small Band - Best General Effect
Other Band Day Overall Guard - 4th place
Other Contests Centerville - 6th place
Muncie Southside - 7th place
Jay County - 6th place
Delaware County - 6th place
Winchester - 3rd place
Other Activities - 2009/2010 School Year
IPA State Finals - Class AA Movement 6th place

 

 

Year 2008
Director Eric Bowman
Auxiliary Directors Ann Fost, Julie Ross
Additional Staff Jacob Weber, Matthew Rooney, Mary Behler, Matt Boyer, Trenton Harold, Jon Bay
Drum Major Jacob Crossley
Show Theme/Title IN THE ZONE
Movements Part 1 - Construction Zone, Part 2 - Comfort Zone,  Part 3 - The Red Zone
Repertoire Passion
Abram's Pursuit
Dancer In The Dark
Miranda
Total Members 48
Band Day 8th place
Band Day Scores Finals - 78.60; Prelims - 60.00 (13th place)
Other Band Day Awards Small Band - 3rd place; Small Band - Best General Effect
Other Contests Centerville - 3rd place
Delaware County - 4th place
Jay County - 5th place
Muncie Southside - 4th place
Winchester - 2nd place

 

 

Year 2007
Director Eric Bowman
Auxiliary Director Ann Fost
Additional Staff Jon Bay, Mary Behler, Matthew Rooney, Rachael Hunt, Jacob Weber, Trenton Herald, Matt Boyer, Julie Ross
Drum Major Audreyalice Kubesch
Color Guard Captains Hannah Stevens, Ariel Klemann
Show Theme/Title PULSE
Repertoire Heartbeat...Adrenalin Rush, A Passionate Heart, Heart Attack
Total Members 55
Band Day 6th place
Band Day Scores Finals - 77.73; Prelims - 75.85 (7th place)
Other Band Day Award Small Band - 2nd place; Small Band - Best Visual
Other Contests Centerville - 5th place
Delaware County - 6th place
Winchester - 3rd place-tie (1st place small band)
Jay County - 4th place
Muncie Southside - 3rd place

 

 

Year 2006
Director Eric Bowman
Auxiliary Director Ann Fost
Additional Staff Mary Behler, Jon Bay, Kobi Walden, Rachel Hunt, Julie Ross, Cara Newberry, Karmen Low, Ryan Shaneyfeldt, Mike Wilson
Drum Major Jason Reitenour
Show Theme/Title From Darkness To Light
Repertoire Genesis (by Elliot Delborgo)
Cenotaph (by Jack Stamp)
Total Members 48
Band Day 6th place
Band Day Scores Finals - 73.40; Prelims - 68.30 (10th place)
Other Band Day Award Small Band - 4th place
Other Contests Centerville - 7th place
Muncie Southside - 7th place
Jay County - 6th place
Delaware County -11th place
Winchester - 5th place (2nd place small band)
Other Activities - 2006/2007 School Year
IHSCGA Class AA Bronze Rating
IPA State Prelims - Movement A Class Participant

 

 

Year 2005
Director Eric Bowman
Auxiliary Directors Ann Fost, Julie Ross
Additional Staff Amanda Smith, Mary Behler, Matthew Rooney, Rachel Hunt, Coby Wallen, Kyle Ivy
Drum Majors Bob Campbell, Paul Warner
Repertoire To Conquer The Skies (by Robert Sheldon)
Total Members 53
Band Day 10th place
Band Day Scores Finals - 68.95;  Prelims - 69.10 (9th place)
Other Band Day Award Small Band - 5th place
Other Contests Martinsville - 5th place
Muncie Southside - 4th place
Winchester - 10th place
Jay County - 10th place
Delaware County - 11th place
Other Activities - 2005/2006 School Year
IPA State Prelims - Concert A Class Participant
IHSCGA State Prelims Class AA Bronze Rating

 

 

Year 2004

Director

Bryan L. Brown
Auxiliary Directors Ann Fost, Julie Ross
Additional Staff Mike Wilson, Todd Clevenger, Kyle Ivy, Amanda Smith, Mary Behler, Jair Klarfield
Drum Majors Bob Campbell, Tori Neal, Paul Warner
Show Theme/Title Summertime (by George Gershwin)
Repertoire Summertime in Havana
Summertime in Memphis
Summertime in New York
Total Members 50
Band Day 16th place
Band Day Scores Finals - 59.70;  Prelims - 57.30 (16th place)
Other Band Day Award Small Band - 7th place
Other Contests Martinsville - 7th place
Muncie Southside - 14th place
Winchester - 13th place
Jay County - 9th place
Other Activities - 2004/2005 School Year
IHSCGA State Prelims - Class A Participant (Class AA Regular Season)

 

 

Year 2003

Director

Bryan L. Brown
Drum Majors Kortnee Moore, Neal Warner
Show Theme/Title A Tell-Tale Heart (Poem by Edgar Allen Poe, Music by Larry Clark)
Repertoire It Was His Eye
The Beating Of His Hideous Heart
Harkening Of The Deathwatches
Total Members 63
Band Day 9th place
Band Day Scores Finals - 73.00;  Prelims - 72.50 (9th place)
Additional Band Day Awards Small Band - 3rd place
Other Contests Martinsville - 3rd place
Muncie Southside - 3rd place
Winchester - 6th place
Jay County - 7th place
Delaware County - 6th place
Other Activities - 2003/2004 School Year

IHSCGA

State Prelims - Class B Participant

 

 

Year 2002

Director

Bryan L. Brown
Drum Majors Neal Warner, Kortnee Moore
Show Theme/Title La gitana - The Music of Georges Bizet 
Total Members 65
Band Day 9th place
Band Day Scores Finals - 71.50;  Prelims - 69.15 (12th place)
Additional Band Day Awards Small Band - 5th place
Other Band Day Overall Auxiliary - 3rd place
Other Contests Muncie Southside - 11th place
Winchester - 7th place
Jay County - 7th place
Delaware County - 12th place
Other Activities - 2002/2003 School Year
IHSCGA State Prelims - Class B Participant

 

 

Year 2001

Director

Bryan L. Brown
Show Theme/Title Aaron Copeland:  Music For The Uncommon Man
Repertoire Fanfare For The Common Man
Buckaroo Holiday
Saturday Night Waltz
The Happy Ending
Total Members 65
Band Day 11th place
Band Day Scores Finals - 66.05 Finals;  Prelims - 64.05 (11th place)
Additional Band Day Awards Small Band -3rd place
Other Contests Jay County - 4th place
Winchester - 6th place
Delaware County - 6th place
Other Activities - 2001/2002 School Year
IHSCGA State Prelims - Class B Participant

 

 

Year 2000

Director

Bryan L. Brown
Repertoire Bohemian Rhapsody

Total Members

51
Band Day 15th place

Band Day Scores

Finals - 58.95;  Prelims - 54.85 (15th place)
Additional Band Day Awards Small Band - 5th place

Other Contests

Jay County - 9th place
Delaware County - 10th place
Other Activities - 2000/2001 School Year

IHSCGA

State Finals - Novice Class 7th place

 

 

Year 1999

Director

Daniel Merkamp
Show Theme/Title Arabian Legends
Repertoire Selections from "The Wind & The Lion" - Main Theme; I Remember
Bacchanale

Total Members

42
Band Day 11th place

Additional Band Day Awards

Small Band - 2nd place

Band Day Scores

Finals - 64.80;  Prelims - 64.95 (12th place) 
Other Contests Delaware County - 13th place
Anderson - 8th place

 

 

Year 1998

Director

Daniel Merkamp
Show Theme/Title Celtic Rituals
Repertoire [Title Unknown]
Celtic Ritual
Be Thou My Vision

Total Members

49
Band Day 11th place

Additional Band Day Awards

Small Band - 4th place

Band Day Scores

Finals - 63.95;  Prelims - 60.25 (13th place) 
Other Contests Delaware County - 4th place
Jay County - 7th place

 

 

Year 1997

Directors

Daniel Merkamp, Melissa Cross

Drum Majors

Giles Hunt, Liz Webb
Show Theme/Title Music of Styx
Repertoire A.D. 1928
Rockin' The Paradise
Too Much Time On My Hands;  4)
Come Sail Away

Total Members

59
Band Day 14th place

Additional Band Day Awards

Small Band - 4th place

Band Day Scores

Finals - 61.70;  Prelims - 63.45 (13th place) 
Other Contests Delaware County - 6th place
Winchester - 9th place
Jay County - 6th place

 

 

Year 1996

Director

Daniel Merkamp

Drum Majors

Jenny Godfrey, Giles Hunt
Repertoire Pinball Wizard
Your Song/Don't Let The Sun Go Down On Me
Get Back/Back In The U.S.S.R.

Total Members

53
Band Day 15th place

Additional Band Day Awards

Small Band - 4th place

Band Day Scores

Finals - 56.65;  Prelims - 52.35 (15th place) 
Other Contest Paul Harding - 3rd place

 

 

Year 1995

Director

Daniel Merkamp
Show Theme/Title Music of Billy Joel
Repertoire Piano Man
Big Shot
And So It Goes
That's Not Her Style
Shameless

Total Members

69
Band Day 11th place

Band Day Scores

Prelims - 65.75 
Other Contest Delaware County - 13th place

 

 

Year 1994

Director

Daniel Merkamp
Show Theme/Title Music of Andrew Lloyd Weber
Repertoire Superstar/Wishing You Were Somehow Here Again/Jellicle Songs For Jellicle Cats/Old Deuteronomy
Wishing You Were Somehow Here Again
Jacob & Sons/Joseph's Coat

Total Members

57
Band Day 12th place

Additional Band Day Awards

Small Band - 5th place

Band Day Scores

Finals - 56.95;  Prelims - 56.45 (13th place) 
Other Contest Jay County - 15th place

 

 

Year 1993

Director

Daniel Merkamp
Repertoire Tennessee Waltz/Georgia On My Mind
Sweet Georgia Brown
Tennessee Waltz
Dixie Fanfare

Total Members

64
Band Day 19th place

Additional Band Day Awards

Small Band - 6th place

Band Day Score

Prelims - 44.65

 

 

Year 1992

Director

Eric Chandler

Drum Major

Andrea Tremps
Repertoire Gina Gina
Russian Christmas Music

Total Members

82
Band Day 13th place

Additional Band Day Awards

Small Band - 5th place

Band Day Score

Prelims - 55.65 (15th place)
Other Contests Delaware County - 12th place
Anderson - 10th place

 

 

Year 1991

Director

Eric Chandler
Repertoire Carmel Opener
Winds Of Sonora
Jupiter

Total Members

66
Band Day 16th place

Additional Band Day Awards

Small Band - 3rd place

Band Day Score

Prelims - 49.75 (16th place)
Other Contest Jay County - 7th place

 

 

Year 1990

Director

Patrick Keeley
Show Theme/Title Selections from "Cats"
Repertoire Jellicle Songs For Jellicle Cats
Old Deuteronomy
Macavity
Memory

Total Members

78
Band Day 12th place

Additional Band Day Awards

Small Band - 3rd place

Band Day Score

Prelims - 55.70 (15th place)

 

 

Year 1989
Director Joe Backmeyer
Repertoire Let There Be Praise
Do You Wanna Dance
Got To Get You Into My Life
Our Day Will Come
Total Members 80
Band Day 14th place
Band Day Scores Finals - 52.85;  Prelims - 58.00 (10th place)
Other Band Day Overall Auxiliary - 4th place-tie

 

 

Year 1988
Director Joe Backmeyer
Repertoire Chesford Portrait
Swingin' On A Star
When You Wish Upon A Star
Shine Down
Total Members 79
Band Day 11th place
Band Day Scores Finals - 73.10;  Prelims - 76.05 (9th place)

 

 

Year 1987
Director Joe Backmeyer
Show Theme/Title The Music of Sandi Patti
Repertoire Let There Be Praise
Shepherd Of My Heart
Face To Faith
Shine Down
Total Members 74
Band Day 13th place
Band Day Scores Finals - 76.60;  Prelims - 71.35 (16th place)

 

 

Years 1985 - 1986
Band Day Did not participate

 

 

Year 1984
Directors Joe Backmeyer, Cindy Oler
Drum Majors Gretchen Fast, Lynn Oakes
Total Members 75
Band Day Did not participate
Other Contests Anderson - Class B 4th place
Winchester - Class B 4th place

 

 

Year 1983
Directors Joe Backmeyer, Cindy Oler
Total Members 68
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class B 4th place
Winchester - Class B 4th place

 

 

Year 1982
Directors Joe Backmeyer, Cindy Oler
Total Members 78
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class B 6th place
Winchester - Class B 4th place

 

 

Year 1981
Directors Joe Backmeyer, Cindy Oler
Total Members 75
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class B 4th place
Winchester - Class B 6th place

 

 

Year 1980
Directors Joe Backmeyer, Cindy Oler
Total Members 82
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class B 7th place
Winchester - Class B 5th place

 

 

Year 1979
Director Joe Backmeyer
Total Members 77
Band Day Did not participate 
Other Contest Delaware County Class B 5th place

 

 

Year 1978
Director Joe Backmeyer
Total Members 72
Band Day Did not participate 
Other Contests Delaware County - Class B 11th place
Winchester - Class B 5th place

 

 

Year 1977
Director Joe Backmeyer
Total Members 71
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 6th place

 

 

Year 1976
Director Joe Backmeyer
Total Members 96
Band Day Did not participate 
Other Contest Delaware County - Class B 9th place

 

 

Year 1975
Director Joe Backmeyer
Total Members 84
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class B 6th place
Winchester - Class B 3rd place

 

 

Year 1974
Director Joe Backmeyer
Total Members 66
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 7th place

 

 

Year 1973
Director Joe Backmeyer
Total Members 66
Band Day Did not participate 
Other Contest Delaware County - Class B 6th place
Parade Ball State Parade of Bands - Class A 18th place

 

 

Years 1967 - 1972
Band Day Did not participate

 

 

Year 1966
Director Benjamin F. Yeager Jr.
Band Day 61st place

 

 

Year 1965
Director Benjamin F. Yeager Jr.
Band Day Entered, result unknown

 

 

Year 1964
Director Donald A. Hoon
Band Day Entered, did not appear

 

 

Year 1963
Director Donald A. Hoon
Repertoire Light Calvary
Band Day Entered, did not appear

 

 

Year 1962
Director Vernon Braun
Repertoire Cherokee
Band Day 32nd place-tie
Score 181

 

 

Year 1961
Director Vernon Braun
Repertoire Rockin' Rhythm
Band Day 14th place-tie
Score 204

 

 

Year 1960
Director Vernon Braun
Band Day 17th place
Score 191

 

 

Years 1958 - 1959
Band Day Did not participate

 

 

Year 1957
Band Day 36th place
Score 157

 

 

Years 1954 - 1956
Band Day Did not participate

 

 

Years 1947 - 1953
Band Day Participation unknown