HIGHLAND HIGH SCHOOL MARCHING HIGHLANDERS

ANDERSON, INDIANA

Note:  School closed in 2009 (consolidated into Anderson High School)

 

2009 Band Day

 

Highland's Results from the 1958 - 1975

Highland's Photo Page

 

Year 2009
Director Douglas R. Fletcher
Auxiliary Directors Laura (Tabby) Huddleston, Todd Newby, Kelli Bauman
Additional Staff PERCUSSION: Dr. Daniel McCloud, Nathan Thompson, Robert Drennen; PIPES: Denise Mills; WINDS: Susan Finger, Sarah Moody, Matt Moody, Joel Good, Dan Miller; DRILL DESIGN/MARCHING: Amy Fletcher
Drum Majors Megan Hunter, Brittany Woods, Meagan Wykoff
Show Theme/Title Of Clans & Castles
Repertoire Arthur's Fanfare
Arthur's Farewell from "First Knight" - Jerry Goldsmith
Perthshire Majesty - Samuel Hazo
Brick Street Encounter - Richard L. Saucedo
Total Members 107
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 87.55; 87.10 (1st place)
Other Band Day Awards Large Band - Best Music, Visual, General Effect
Other Band Day Finals - Best Music, Visual; Overall Percussion - 3rd place
Other Contests Muncie Southside - 1st place
Jay County - 1st place
Delaware County - 1st place
Other Activities - 2009/2010 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Class AAA Gold Rating
Other Indianapolis 500 Festival Parade

 

Year 2008
Director Douglas R. Fletcher
Assistant Director Stephen L. Stickler
Auxiliary Directors Tabby Huddleston, Todd Newby, Kim Wilhoit
Additional Staff Daniel McCloud, Nathan Thompson - Percussion; Denise Mills - Bagpipes; Susan Finger, Donna Wicker - Woodwinds; Sarah Moody, Nathan Hochstetler, Mike Wilson - Brass; Amy Fletcher - Marching/Drill
Drum Majors Kristen Blankenbaker, Jessica Robbins, Josh Stephenson
Show Theme/Title SWINGIN' SCOTS
Repertoire Tall & Lanky
Fever
Swing-Swing-Swing
Amazing Grace
Total Members 116
Band Day 3rd place
Band Day Scores Finals - 88.25; Prelims - 86.35 (2nd place)
Other Band Day Awards Large Band - Best Music
Other Band Day Finals - Best Music; Overall Percussion - 2nd place
Other Contests Delaware County - 1st place
Jay County - 1st place
Muncie Southside - 2nd place

 

Year 2007
Director Douglas R. Fletcher
Assistant Director Stephen L. Stickler
Auxiliary Director Matt Scherschel
Additional Staff PERCUSSION:  Daniel McCloud, Nathan Thompson; MARCHING/VISUAL: Amy Fletcher; COLOR GUARD: Matt Scherschel; PERCUSSION: Daniel McCloud, Nathan Thompson; BAGPIPES: Denise Mills; WOODWINDS: Susan Finger, Richard Geisler; BRASS: Brad Milleman, Sarah Finger, Mike Wilson
Drum Majors Jimmy Healy, Jordan Michael, Josh Stephenson
Show Theme/Title Highland Cathedral
Repertoire Highland Cathedral
Exultate
Magh Seola
Scotland the Brave
Total Members 114
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 91.40; Prelims - 89.15 (1st place)
Other Band Day Awards Large Band - Best Music, Visual, General Effect, Percussion
Other Band Day Finals - Best Music, General Effect; Overall Percussion - 1st place; Overall Guard - 4th place
Other Contests Delaware County - 3rd place
Jay County - 1st place
Muncie Southside - 1st place

 

Year 2006
Director Douglas R. Fletcher
Assistant Director Christopher Taylor
Auxiliary Directors Matt Scherschel, Adie Fuller, Regina Cantrell
Additional Staff PERCUSSION:  Daniel McCloud, James Atkins, Robert Drennen; PIPES: Denise Mills, Jeannie Vaughn; WINDS: Susan Finger, Brad Milleman, Elizabeth Crane, Annie Lynch, Cliff Kimmerling, Joel Matthews, Jason Gardner, Matt Rooney, Sarah Finger, Derrick Braswell, Daniel Clem, Mike Wilson
Drum Majors Jessica Rockhill, Mitch Stafford, Jordan Michael
Show Theme/Title Forever PLAID
Repertoire Cauldron (by Scott Boerma)
Pipe Tunes '06 (Cockney Jocks and Bonnie Lass O'Fyvie)
Time to Say Goodbye
Total Members 113
Band Day 4th place
Band Day Scores Finals - 86.00; Prelims - 84.35 (4th place)
Other Band Day Overall Percussion - 3rd place
Other Band Day Awards Large Band - Best Music, Visual, General Effect, Percussion
Other Contests Muncie Southside - 4th place
Jay County - 5th place
Delaware County - 4th place
Winchester - 3rd place
Other Activities - 2006/2007 School Year
IHSCGA State Prelims Class A participant

 

Year 2005
Director Douglas R. Fletcher
Assistant Director Christopher Taylor
Auxiliary Directors David Sells, Randi Comstock, Allison Watkins
Additional Staff Susan Finger, Brad Milleman, Elizabeth Crane, Annie Lynch, Cliff Kimmerling, Mike West, Sarah Finger, Joel Roman, Camron Momenti, Denise Mills, Jeannie Vaughn, Mike Wilson
Drum Majors Mijana Harris, Jessica Rockhill, Caity Stuart
Show Theme/Title The Six Pillars of Character
Repertoire Horkstow Grange from Lincolnshire Posy (by Percy Grainger)
Beyond Perimeters (by Aaron Guidry)
Total Members 120
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 91.70;  Prelims - 88.15 (1st place)
Other Band Day Awards Large Band - Best Music, General Effect, Percussion
Other Band Day Overall Percussion - 1st place
Other Contests Muncie Southside - 2nd place
Winchester - 2nd place
Jay County - 2nd place
Delaware County - 1st place
Other Activities - 2005/2006 School Year
IHSCGA State Prelims Class A participant
Parades Indianapolis 500 Festival Parade Participant

 

Year 2004
Director Douglas R. Fletcher
Assistant Director Christopher Taylor
Auxiliary Director Chris Wray
Additional Staff Susan Finger, Brad Milleman, Cliff Kimmerling, Adam Dunn, Mike West, Sarah Finger, Ben Carr, Jeannie Vaughn, Denise Mills, Matt Finger, Tim VanCleave, Matt Smiley, Mike Wilson
Drum Majors Tom Hull, Brett Marsh, Nick Ferguson
Show Theme/Title Celtic Dances...Featuring Music from RIVERDANCE
Total Members 120
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 85.00;  Prelims - 77.40 (2nd place)
Other Band Day Overall Percussion - 2nd place;  Overall Guard - 3rd place
Other Contests Muncie Southside - 8th place
Winchester - 7th place
Jay County - 6th place
Other Activities - 2004/2005 School Year
IHSCGA State Finals - Class A 30th place
ISSMA

2005 Group I Band "With Distinction" Recipient