MONROE CENTRAL JR./SR. HIGH SCHOOL GOLDEN BEAR MARCHING BAND

PARKER CITY, INDIANA

 

 

2016 Band Day

 

Monroe Central's Photo Page

 

 

Year 2017
Director Derrick Braswell
Drum Major Dora Lott
Show Theme/Title Like Nobody's Watching
Repertoire Groove Music (by Brian Balmages)
Brand New (by Ben Rector)
Total Members 25 
Band Day 13th place
Band Day Scores Finals - 79.375; Prelims - 78.30 (13th place)
Other Band Day Awards Class A 1st place; Best Music, Visual, General Effect, Percussion
Other Contests Jay County - 9th place
Muncie Central - 12th place
Noblesville - 8th place
Winchester - 9th place

 

 

Year 2016
Director Eric Bowman
Auxiliary Director Katie Fletcher
Additional Staff Jon Bay (Drill/Design); Joe Trester, Kelly Wootan (Design); Matt Bowman (Visual); Kevin Shah (Composer); Fred Gunn (Music); Travis Minor (Percussion Coordinator); Danny Filipski (Percussion)
Drum Major Dora Lott
Show Theme/Title BRO (Show Title); Big Brother is Watching (Theme)
Repertoire Dystopia (by Kevin Shah)
Total Members 45
Band Day 11th place
Band Day Scores Finals - 77.70; Prelims - 76.15 (11th place)
Other Band Day Awards Class AA 3rd place; Best Percussion
Other Contests Monroe Central Clinic
Centerville - 10th place
Jay County - 10th place
Muncie Central - 12th place
Noblesville - 8th place
Winchester - 6th place

 

 

Year 2015
Director Eric Bowman
Auxiliary Director Kelly Wooton
Additional Staff Fred Gunn, Amanda Lester, DQ Rogers, Brandon Holloway, Patrick Grady, Kate Fletcher, Debbie Wooton, Natasha Charles, Jon Bay, Alex Yoder, Max Johnson
Drum Majors Jade Lewis, Aasia Sampley
Show Theme/Title Sphierce
Repertoire Spherical: Original composition by Alex Yoder
Total Members 42
Band Day 12th place
Band Day Scores Finals - 75.575; Prelims - 73.725 (11th place)
Other Band Day Awards Class AA 2nd place; Best Auxiliary
Other Contests Monroe Central Clinic
Noblesville - 6th place
Winchester - 8th place

 

 

Year 2014
Director Eric Bowman
Auxiliary Director Natasha Charles
Additional Staff Jon Bay, Fred Gunn, Amanda Lester, Jacob Brunsman Kelly Wooton, Debbie Wooton
Drum Major Ainsley George
Show Theme/Title Dream Catcher
Repertoire Earth Wind Fire (an original work by Alex Yoder)
Total Members 30
Band Day 11th place
Band Day Scores Finals - 77.55; Prelims - 79.05 (10th place)
Other Band Day Awards Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion)
Other Contests Noblesville - 5th place
Winchester - 7th place
Delaware County - 5th place
Other Activities - 2014/2015 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Regional A Gold Rating
IPA State Finals - Movement Class B 9th place

 

 

Year 2013
Director Eric Bowman
Auxiliary Director Natasha Charles
Additional Staff Fred Gunn, Amanda Lester, Jacob Brunsman, Katie Braman, Jon Bay, Eric Meginnis, Alex Yoder
Drum Major Taylor Chalfant
Show Theme/Title Phases of Reflection
Repertoire Reflections, Prisms, and Kaleidoscope (an original composition by Alex Yoder)
Total Members 28
Band Day 16th place
Band Day Scores Finals - 70.70; Prelims - 70.10 (14th place)
Other Band Day Awards Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Other Contests Noblesville - 10th place
Winchester - 9th place
Other Activities - 2013/2014 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Regional A Gold Rating
IPA State Finals - Movement Class B 5th place

 

 

Year 2012
Band Day Did not participate

 

 

Year 2011
Director Stacey L. Briggs
Auxiliary Director Kelly Nestleroad
Additional Guard Staff Natasha Charles, Debbie Wootan, Alisha Estabrook
Staff
Stacy Calhoun, brass; Sari Lott, woodwinds; James Clary & Stephen Dean, percussion; Mike Stephens, drill design
Drum Major Betsy Lamb
Show Theme/Title Phobias - What Are You Afraid Of?
Repertoire Phobias (by John Fannin)
Total Members 31
Band Day 22nd place
Band Day Score Prelims - 51.95
Other Band Day Award Esprit de Corps - 1st place
Other Contests Jay County - 17th place
Muncie Southside - 16th place
Wayne County - 12th place
Winchester - 9th place
Other Activities - 2011/2012 School Year
IPA State Prelims - Class A Concert participant
IHSCGA Divisional Finals - Regional A Silver Rating

 

 

Year 2010
Director Stacey L. Briggs
Auxiliary Director Robin Hartowicz
Staff Staff: Stacy Calhoun, brass; James Clary & Stephen Dean, percussion, Robin Hartowicz and Alisha Estabrook, color guard.
Drum Major Sari Lott
Show Theme/Title Journey of Man
Repertoire Journey of Man (arr. by Richard Saucedo)
Total Members 40
Band Day 30th place
Band Day Score Prelims - 36.90
Other Contests Muncie Southside - 13th place
Delaware County - 18th place
Jay County - 16th place
Other Activities - 2010/2011 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Regional A Gold Rating
IPA State Prelims - Class A Concert participant

 

 

Year 2009
Director Stacey L. Briggs
Auxiliary Director Jen Osborne
Staff Amber King, woodwinds, Andrew Sloniker, brass, Tyler George, percussion, Nick Killinen & Matt Hargis, guard
Show Theme/Title Back on Track and Into the Storm
Repertoire Into the Storm (by Robert W. Smith)
Total Members 38
Band Day 21st place
Band Day Score Prelims - 51.00
Other Band Day Award Esprit de Corps - 2nd place
Other Contests Muncie Southside - 14th place
Jay County - 16th place
Delaware County - 16th place
Winchester - 9th place
Other Activities - 2009/2010 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Class AAA Bronze Rating
IPA State Finals - Class A Concert 10th place

 

 

Years 2007 - 2008
Band Day Did not participate

 

 

Year 2006
Director Todd Neuenschwander
Auxiliary Director Teresa Zalinski
Additional Staff Nathan Thompson, Percussion; Jeff Appel, Music
Drum Major Andrew Sloniker
Show Theme/Title Symphonia Ursae
Total Members 24
Band Day 18th place
Band Day Score Prelims - 52.10
Other Band Day Award Small Band - 18th place
Other Contests Jay County - 12th place
Delaware County - 16th place
Winchester - 9th place
Other Activities - 2006/2007 School Year
IHSCGA Class AA Silver Rating

 

 

Year 2005
Director Matt Smiley
Auxiliary Director Tia Edwards
Additional Staff Mary Behler, Matthew Rooney, Matt Smiley, Brent Headland, Kobi Walden
Repertoire Appalachian Spring (by Aaron Copeland)
Total Members 37
Band Day 12th place
Band Day Scores Finals - 67.80;  Prelims - 68.05 (11th place)
Other Band Day Award Small Band - 7th place
Other Contests Muncie Southside - 8th place
Winchester - 7th place
Jay County - 8th place
Delaware County - 8th place
Other Activities - 2005/2006 School Year
IHSCGA State Prelims - Class AA Bronze Rating

 

 

Year 2004
Director Eric Bowman
Auxiliary Director Julie Ross
Additional Staff Mary Behler, Matthew Rooney, Mike Wilson
Show Theme/Title The Planets (by Gustav Holst)
Repertoire Mars
Venus
Jupiter
Total Members 40
Band Day 6th place
Band Day Scores Finals - 77.25;  Prelims - 71.40 (6th place)
Other Band Day Awards Small Band - 2nd place;  Small Band - Best Percussion
Other Band Day Overall Guard - 4th place
Other Contests Muncie Southside - 7th place
Winchester - 3rd place
Jay County - 3rd place
Other Activities - 2004/2005 School Year
IHSCGA State Prelims - Class A Participant (Class AA Regular Season)

 

 

Years 2003
Band Day Did not participate

 

 

Years 2002
Director Eric Bowman
Drum Majors Matthew Rooney, Mary Ella Malone
Repertoire Seagate Overture (by James Swearingen)
Total Members 42
Band Day 12th place
Band Day Scores Finals - 70.30;  Prelims - 70.15 (11th place)
Additional Band Day Awards Small Band - 4th place
Other Band Day Overall Auxiliary - 5th place
Other Contests Muncie Southside - 3rd place-tie
Winchester - 3rd place
Jay County - 5th place
Delaware County - 5th place
Other Activities - 2002/2003 School Year
IHSCGA State Finals - Class B 11th place
IPA State Contest - Concert A Class 5th place

 

 

Years 1995 - 2001
Band Day Did not participate

 

 

Year 1994
Director Amy Fletcher
Drum Major Mandy Thornburg
Repertoire Fanfare For The Common Man
Appalachian Spring (Music by Aaron Copland)
Total Members 55
Band Day 9th place

Band Day Scores

Finals - 60.75;  Prelims - 59.60 (9th place)

Additional Band Day Awards

Small Band - 3rd place

Other Contests

Anderson - 6th place
Jay County - 7th place

 

 

Year 1993
Band Day Did not participate

 

 

Year 1992
Director Vincent Early
Drum Major Lewanne Weddle
Repertoire Symphonic Suite (by Clifton Williams)
Total Members 66
Band Day 2nd place

Band Day Score

Prelims - 76.25 (2nd place)

Additional Band Day Awards

Small Band - 1st place;  Small Band - Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary

Other Contests

Delaware County - 1st place
Anderson - 1st place
Jay County - 2nd place
Other Activities - 1992/1993 School Year

IHSCGA

State Finals - Class B 3rd Place

 

 

Year 1991
Director Douglas R. Fletcher
Drum Major Jennifer Thornburg
Repertoire Fanfare For The Common Man
Appalachian Spring (Music by Aaron Copland)
Total Members 66

Band Day

1st place

Band Day Score

Prelims - 70.90

Additional Band Day Awards

Small Band - 1st place;  Small Band - Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary

Other Band Day

Overall Auxiliary - 1st place;  Overall Percussion - 5th place-tie

Other Contests

Jay County - 1st place
Anderson - 1st place
Other Activities - 1991/1992 School Year
ISSMA Marching Band State Finals - Class D 5th place

IHSCGA

State Finals - Class B 3rd Place

 

 

Year 1990
Director Douglas R. Fletcher
Repertoire New World Symphony  (by Dvorak)
Total Members 66

Band Day

1st place

Band Day Score

Prelims - 73.35 (1st place)

Additional Band Day Awards

Small Band - 1st place;  Small Band - Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary

Other Band Day

Overall Auxiliary - 4th place-tie 

Other Contests

Delaware County - 3rd place
Anderson - 3rd place
Other Activities - 1990/1991 School Year

IHSCGA

State Finals - Class B 6th Place

 

 

Year 1989
Director Douglas R. Fletcher
Drum Major Carrie Wagner
Show Theme/Title Selections from "A Chorus Line"
Repertoire I Hope I Get It
The Music & The Mirror
What I Did For Love/I Hope I Get It
Total Members 60
Band Day 1st place

Band Day Scores

Finals - 67.35;  Prelims - 66.15 (1st place)

Additional Band Day Awards

Small Band - 1st place;  Small Band - Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary

Other Band Day

Finals - Best Marching, General Effect;  Overall Auxiliary - 1st place

Other Contests

Anderson - Class B 3rd place
Jay County - Class B 2nd place
Delaware County - Class B 1st place

Other Activities - 1989/1990 School Year

IHSCGA

State Finals - Class B 4th place

 

 

Year 1988
Director Douglas R. Fletcher
Drum Major Dwayne Lott
Repertoire Jubilate
Go Tell It On The Mountain/Swing Low/Rise, Shine/Joshua Fit The Battle Of Jericho/Do Lord
Let Us Bread Bread Together/Do Lord
Total Members 50
Band Day 12th place

Band Day Scores

Finals - 71.30;  Prelims - 75.60 (11th place)

Additional Band Day Awards

Small Band - 2nd place

Other Contests

Anderson - Class B 1st place
Jay County - Class B 2nd place
Delaware County - Class B 2nd place

 

 

Year 1987
Director Douglas R. Fletcher
Drum Major Jim Randall
Repertoire America (from "The Jazz Singer")
America (from "West Side Story")
America (Patriotic)
Total Members 54
Band Day 17th place

Band Day Score

Prelims - 70.95

Additional Band Day Awards

Small Band - 3rd place

Other Contests

Anderson - Class B 3rd place
Jay County - Class B 5th place
Delaware County - Class B 6th place

 

 

Year 1986
Director Douglas R. Fletcher
Repertoire Duncannon Overture
Swing Spectacular
Tonight
Total Members 45
Band Day 16th place

Band Day Score

Finals - 67.65

Additional Band Day Awards

Small Band - 2nd place

Other Contests

Anderson - Class B 6th place
Jay County - Class B 2nd place

 

 

Years 1979 - 1985
Band Day  Did not participate

 

 

Year 1978
Director Fred L. Halberstadt
Total Members 86
Band Day Did not participate

Other Contests

Delaware County - Class B 7th place
Winchester - Class B 7th place

 

 

Year 1977
Director Fred L. Halberstadt
Total Members 65
Band Day Did not participate

Other Contest

Delaware County - Class B 11th place

 

 

Year 1976
Director Tim Stauffer
Total Members 80
Band Day Entered, but did not appear

Other Contest

Delaware County - Class B 15th place
Other Activities - 1976/1977 School Year
Parades Ball State Band Day - Class B 6th place

 

 

Year 1975
Director Tim Stauffer
Total Members 60
Band Day Did not participate

Other Contest

Delaware County - Class B 14th place

 

 

Year 1974
Director Mark Schweickart
Total Members 100
Band Day Did not participate

Other Contest

Delaware County - Entered, but did not appear

 

 

Year 1973
Director Evan Cooper
Total Members 75
Band Day Did not participate

Other Contest

Delaware County - Class B 8th place
Parades Ball State Parade of Bands - Class B 2nd place

 

 

Years 1970 - 1972
Band Day Did not participate

 

 

Note:  School was listed as from Farmland or Parker during these years:

 

 

Year 1969
Director Max R. Jones
Total Members 74
Band Day 36th place-tie

 

 

Year 1968
Director Max R. Jones
Total Members 86
Band Day 31st place

 

 

Year 1967
Director Bruce W. Burns
Repertoire When You Wish Upon A Star
Boilermaker Special
Total Members 110
Band Day 30th place

 

 

Year 1966
Director Bruce W. Burns
Repertoire Entered, did not appear

 

 

Year 1965
Director Bruce W. Burns
Repertoire Flag Entrance - Cohen
Band Day Entered, result unknown

 

 

Year 1964
Director Bruce W. Burns
Repertoire Fanfare Contempora
Hello My Baby
Band Day 42nd place
Score 366

 

 

Year 1963
Director Bruce W. Burns
Band Day 61st place-tie
Score 181

 

 

Year 1962
Director Bruce W. Burns
Repertoire Anchor's Aweigh
Band Day 53rd place
Score 152

 

 

Year 1961
Director Ronald Weaver
Repertoire Charleston
Band Day 33rd place-tie
Score 177

 

 

School opened in 1961 (consolidation of Farmland, Green, Parker, and Stony Creek High Schools)