MUNCIE SOUTHSIDE HIGH SCHOOL "SPIRIT OF SOUTH" MARCHING BAND & GUARD

MUNCIE, INDIANA

(Note: Became a middle school in 2014)

 

2013 Band Day

 

Muncie Southside's Results from the 2000s

Muncie Southside's Results from the 1990s

Muncie Southside's Results 1969 - 1989

Muncie Southside Photo Page

 

Year 2013
Director Jeramiah Bowman
Auxiliary Directors Rhonda Reynolds, Matt Spoonmore
Additional Staff Program Coordinator: Dean Westman - Music Arranging: Matt Harloff, Nick Hartgrove - Visual Design: Daniel Wiles - Brass: Tyler Claycomb, Pete Roznowski - Woodwinds: James Middleton - Percussion: Nick Johns, Phil Wells - Guard: Lynel Curd - Music/Visual Consult: Derek Ellinger
Drum Majors Jacob Denney, Brandon Holloway, Jasper Jameson, Phil McCully
Show Theme/Title Reflections
Total Members 105
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 90.85; Prelims - 86.45 (2nd place)
Other Band Day Awards Class AAA 2nd place; Best Music
Other Band Day Overall Auxiliary - 2nd place
Other Contests Centerville - 2nd place
Delaware County - 2nd place
Jay County - 2nd place
Muncie Southside - 1st place
Noblesville - 1st place
Winchester - 2nd place
Other Event ISSMA Summer Showcase - Gold Rating (Music & Visual Achievement Awards)
Other Activities - 2013/2014 School Year
IHSCGA State Finals - Class A 2nd place

 

Year 2012
Directors John Clark, Jeramiah Bowman
Assistant Director Chuck Reynolds
Auxiliary Directors Rhonda Reynolds, Matt Spoonmore
Additional Staff Lynel Curd, Rashaad Williams, Devin Slaven, Eric Salazar, Emily Gouch, Parker James, Zach Himes, Kyle Ivy, Mike Andrews
Show Theme/Title Resurgence
Repertoire Resurgence (by Clark)
Foundry (by Mackey)
Seal Lullaby (by Whitacre)
Siorai September (by Hazo)
Total Members 100
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 90.15; Prelims - 87.25 (2nd place)
Other Band Day Awards Class AAA 2nd place; Best Visual, Auxiliary
Other Band Day Finals - Best General Effect; Overall Auxiliary - 1st place
Other Contests Centerville - 2nd place
Noblesville - 1st place
Jay County - 3rd place
Muncie Southside - 2nd place
Wayne County - 1st place
Other Activities - 2012/2013 School Year
IHSCGA State Finals - Class A 2nd place

 

Year 2011
Director Stephen Driscoll
Assistant Director Chuck Reynolds
Auxiliary Directors Rhonda Reynolds, Matt Spoonmore
Additional Staff Chris Day, Sean Sumwalt, Mike Andrews, Brenton Anderson, Devon Slaven, Corey Hartley, Rashaad Williams, Kyle Ivy, Joe Poio
Show Theme/Title Passing the Torch
Repertoire Olympiada (by Samuel Hazo)
Unending Legacy (by Barry Milner)
Total Members 75
Band Day 3rd place
Band Day Scores Finals - 86.55; Prelims - 83.15 (3rd place)
Other Band Day Awards Large Band - Best Visual; Auxiliary
Other Band Day Finals - Best Visual (tie); Overall Guard - 1st place
Other Contests Centerville - 1st place
Noblesville - 1st place
Jay County - 1st place
Muncie Southside - 2nd place
Wayne County - 2nd place
Other Activities - 2011/2012 School Year
IHSCGA State Finals - Class A 3rd place

 

Year 2010
Directors Joe Poio, Chuck Reynolds
Auxiliary Directors Rhonda Reynolds, Matt Spoonmore
Additional Staff Mike Andrews, Chris Day, Kyle Ivy, Cara Thornberry, Sean Sumwalt, Devin Slaven, Brenton Anderson, Corey Hartley, Stephen Driscoll
Show Theme/Title S.O.S. - Save Our Spirit
Repertoire They Shall Run and Be Free (by Brant Karrick)
Raging Machine (by Brian Balmages)
Total Members 89
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 87.30; Prelims - 84.05 (3rd place)
Other Band Day Award Large Band - Best Guard
Other Band Day Overall Guard - 1st place
Other Contests Centerville - 1st place
Muncie Southside - 1st place
Jay County - 1st place
Delaware County - 1st place
Other Activities - 2010/2011 School Year
IHSCGA State Finals - Class A 16th place