RICHMOND HIGH SCHOOL RED DEVIL MARCHING BAND

RICHMOND, INDIANA

 

2016 Band Day

 

Richmond's Photo Page

 

 

Year 2017
Director Terry Bettner
Assistant Director Nathan Rigsby
Auxiliary Directors Michelle Myers, Morgan Davis, Jose Rodriguez
Additional Staff Sam Hach, Trevor Hall, Myles Wright, Rebekah Creech, Gabriel Wyatt, Marie Lindahl, Taylor Proctor, David Sexton, Shane Kelbley, David Wyrick
Drum Majors Aubrey Moore, Ben May
Show Theme/Title Continuum - Music from The Planets to Pink Floyd
Total Members 110
Contests Centerville - 1st place
Jay County - 6th place
Muncie Central
Noblesville
Indiana State Fair Band Day

 

 

Year 2016
Director Terry Bettner
Assistant Director Nathan Rigsby
Auxiliary Director Terry Runnels
Additional Staff David Wyrick, Jose Rodriquez, Michelle Myers, Brandon Gentry, Brad Wilson, Anna Wilde, Dominic Devito
Drum Majors Colin Bettner, Kylee Doyle
Show Theme/Title Gravity!
Repertoire Original music by Shane Kelbley
Total Members 140
Band Day 7th place
Band Day Scores Finals - 87.525; Prelims - 85.225 (6th place)
Other Band Day Overall Auxiliary - 3rd place; Overall Percussion - 1st place
Other Contests Monroe Central Clinic
Centerville - 3rd place
Jay County - 4th place
Noblesville - 3rd place

 

 

Year 2015
Director Terry Bettner
Assistant Director Nathan Rigsby
Auxiliary Director Michelle Meyers
Additional Staff Shane Kelbley, Michael Neubert, Chad Klum, Rob Ferguson, Brad Wilson, Dominic Devito, Louie Schroeder
Drum Majors
Keyana Rodriquez, Deanna Schwab, Kylee Doyle
Show Theme/Title Above & Beyond
Repertoire Pegasus Fanfare (by John Gibson)
Benediction (by John Stevens)
Test Drive (by John Powell)
Total Members 140
Band Day 5th place
Band Day Scores Finals - 85.35; Prelims - 83.90 (5th place)
Other Band Day Awards Class AAA Best Percussion
Other Band Day Overall Auxiliary - 5th place; Overall Percussion - 2nd place
Other Contests Monroe Central Clinic
Jay County - 3rd place
Winchester - 6th place

 

 

Year 2014
Director Terry Bettner
Assistant Director Nathan Rigsby
Auxiliary Directors Terry Runnels, Jessica Runnels, Kim Shipley, Chad Clum
Additional Staff Dominic DeVito, Brad Wilson, Matt Paddock, Brandon Hazelbaker, Mickael Neubert, Chris Harris
Drum Majors
Justin Swonder, Maddie Kinyon, Keyana Rodriquez
Show Theme/Title Code Red!
Repertoire Original music composed by Shane Kelbley
Total Members 131
Band Day 3rd place
Band Day Scores Finals - 89.90; Prelims - 89.00 (3rd place)
Other Band Day Awards Class AAA 3rd place; Class AAA Best Percussion
Other Band Day Overall Percussion - 1st place; Overall Auxiliary - 3rd place
Other Contests Centerville - 2nd place
Jay County - 3rd place
Winchester - 2nd place
Delaware County - 2nd place
Other Activities - 2014/2015 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Class AA Gold Rating
IPA State Finals - Movement Class A 12th place

 

 

Year 2013
Director Terry Bettner
Assistant Director Nathan Rigsby
Auxiliary Director Terry Runnels
Additional Staff Michael Neubert, Stephen Lytle, Dominic DeVito, Brad Wilson, Jacob Lacey-Washington, Matt Paddock, Chris Harris, Brandon Hazelbaker, Lindsey Schroeder, Andi Wise, Chris Frick
Drum Major Tanner Puterbaugh
Show Theme/Title As Luck Would Have It
Repertoire Luck Be A Lady (F. Loesser/Sinatra)
The Impression That I Get (Mighty Mighty Bosstones)
Total Members 120
Band Day 3rd place
Band Day Scores Finals - 90.45; Prelims - 85.50 (3rd place)
Other Band Day Awards Class AAA 3rd place; Class AAA Best Percussion
Other Band Day Overall Percussion - 1st place; Overall Auxiliary - 4th place
Other Contests Centerville - 3rd place
Delaware County - 3rd place
Jay County - 3rd place
Noblesville - 2nd place

 

 

Year 2012
Director Terry Bettner
Assistant Director Nathan Rigsby
Auxiliary Director Terry Runnels
Additional Staff Michael Neubert, Dominic Devito, Shane Kelbley, Taylor Fisher, Jared McKinney, Andi Rodal, Lindsey Schroeder, Chris Frick
Drum Majors Cole Ballin, Tanner Puterbaugh
Show Theme/Title Now You See It...
Repertoire Pursuit
Let Me Fall
Aurora Awakes
Total Members 136
Band Day 3rd place
Band Day Scores Finals - 90.10; Prelims - 86.45 (3rd place)
Other Band Day Awards Class AAA 3rd place
Other Band Day Overall Percussion - 5th place; Overall Auxiliary - 4th place
Other Contests Centerville - 1st place
Jay County - 4th place
Muncie Southside - 3rd place
Wayne County - 3rd place

 

 

Year 2011
Director Terry Bettner
Assistant Director Nathan Rigsby
Auxiliary Director Terry Runnels
Additional Staff Shane Kelbley, Mike Neubert, Chris Frick, Dominic Devito, Thomas Crist, Taylor Fisher, Jaclyn Rigsby, Andi Rodal
Drum Major Jared Spraque
Show Theme/Title Energize!
Repertoire Asphalt Cocktail (by John Mackey)
Exogenesis (from Muse)
Total Members 137
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 88.25; Prelims - 84.55 (2nd place)
Other Band Day Awards Large Band - Best Music, General Effect, Percussion
Other Band Day Finals - Best General Effect; Overall Percussion - 1st place; Overall Auxiliary - 4th place
Other Contests Centerville - 2nd place (tie)
Jay County - 5th place
Muncie Southside - 4th place
Wayne County - 1st place

 

 

Year 2010
Director Terry Bettner
Assistant Director Nathan Rigsby
Auxiliary Director Terry Runnels
Additional Staff Taylor Fisher, Thomas Crist, Dominic Devito, Kim Shiply, Courtney Cappa, Michael Neubert, Cameron Johns, Shane Kelbley, Chad Klum
Drum Majors David Comiso, Jared Spraque
Show Theme/Title What Comes Around
Repertoire Dona Nobis Pacem
Turkish March
Horn Concerto in Eb
Total Members 130
Band Day 3rd place
Band Day Scores Finals - 87.25; Prelims - 84.40 (2nd place)
Other Band Day Overall Percussion - 2nd place; Overall Guard - 3rd place
Other Contests Centerville - 3rd place
Muncie Southside - 2nd place
Jay County - 5th place
Delaware County - 3rd place
Winchester - 2nd place
Other Activities - 2010/2011 School Year
IPA State Prelims - Class A Movement participant

 

 

Year 2009
Director Terry Bettner
Assistant Director Nathan Rigsby
Auxiliary Director Terry Runnels
Additional Staff Jaclyn Rigsby, Jessica Runnels, Kim Shipley, Taylor Fisher, Dominic Devito, Thomas Crist
Drum Majors Jared Sprague, David Comiso, Ashley Cox
Show Theme/Title The Phoenix
Repertoire Part One - Into Ashes
Part Two - The Crow
Part Three - Nessun Dorma; Turandot
Part Four - Regeneration
Total Members 132
Band Day 5th place
Band Day Scores Finals - 82.50; 79.90 (6th place)
Other Band Day Awards Large Band - Best Percussion
Other Band Day Overall Percussion - 1st place
Other Contests Centerville - 8th place
Jay County - 5th place
Delaware County - 8th place
Other Activities - 2009/2010 School Year
IPA State Finals - Class A Movement 9th place

 

 

Year 2008
Director Tony Ballin
Assistant Director Terry Bettner
Auxiliary Directors Terry Runnels, Kim Shipley, Jessica Runnels
Additional Staff Chad Clum, Nate Rigsby, Jaci Rigsby, Thomas Crist
Drum Majors Tiffany York, Ashley Cox
Show Theme/Title There Can Be Only One
Repertoire An Original Composition
Total Members 145
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 89.30; Prelims - 86.40 (1st place)
Other Band Day Awards Large Band - Best Visual, Percussion
Other Band Day Finals - Best Visual; Overall Percussion - 1st place; Overall Guard - 2nd place
Other Contests Centerville - 8th place
Muncie Southside - 7th place

 

 

Year 2007
Director Tony Ballin
Assistant Director Terry Bettner
Auxiliary Director Terry Runnels
Additional Staff Nate Rigsby, Jaci Bartlemay, Taylor Fisher, Ted Parshall, Kevy Bailey, Jessica Runnels, Chris Harris
Drum Majors Tiffany York, Brooke Field
Show Theme/Title Chaos and Order
Repertoire Originally Composed music:  Part 1 - Chaos; Part 2 - Order; Part 3 - The Battle and Finale
Total Members 170
Band Day 3rd place
Band Day Scores Finals - 88.06; Prelims - 82.60 (3rd place)
Other Band Day Overall Percussion - 5th place; Overall Guard - 3rd place
Other Contests Centerville - 4th place
Delaware County - 5th place
Muncie Southside - 9th place

 

 

Year 2006
Director Tony Ballin
Assistant Director Terry Bettner
Auxiliary Director Terry Runnels
Additional Staff
Nate Rigsby-Brass; Jaci Bartlemay-Woodwinds; Taylor Fisher-Battery Percussion; Ted Parshall-Battery Percussion; Chris Harris-Pit Percussion; Kim Shipley-Devilette Assistant; Jessica Runnels-Devilette Assistant; Kevy Bailey-Woodwinds
Drum Majors Travis Jones, Tiffany York
Show Theme/Title One Track Mind
Repertoire Original Music Based on the Halo 2 Main Theme by Shane Kelbley
Total Members 131
Band Day 3rd place
Band Day Scores Finals - 88.40; Prelims - 85.70 (3rd place)
Other Band Day Awards Large Band - Best General Effect, Percussion
Other Band Day Overall Percussion - 1st place; Overall Guard - 2nd place
Other Contests Centerville - 3rd place
Muncie Southside - 3rd place
Delaware County - 2nd place

 

 

Year 2005
Director Tony Ballin
Assistant Director Terry Bettner
Auxiliary Director Terry Runnels
Additional Staff Jeff Grube, Taylor Fisher, Nate Rigsby, Jaci Bartlemay
Drum Majors Travis Jones, Danielle Schwegman, Tiffany York
Show Theme/Title DIMENSIONS
Repertoire Music from Disney's Millennium Celebration
Total Members 122
Band Day 6th place
Band Day Scores Finals - 76.25;  Prelims - 71.45 (8th place)
Other Band Day Overall Guard - 3rd place;  Overall Percussion - 4th place
Other Contest Delaware County - 22nd place (standstill performance)
Other Activities - 2005/2006 School Year
IPA State Finals - Movement Open Class 5th place
WGI Dayton Regional - Scholastic Marching A Class Finals 3rd place
Nashville Regional - Scholastic Marching A Class Finals 7th place

 

 

Year 2004
Director Tony Ballin
Assistant Director Terry Bettner
Auxiliary Director Marsha Powell
Additional Staff Brad Cooper, Taylor Fisher, Rebekah Weaver, Jeff Grube, Nate Rigsby, Jaci Bartlemay
Drum Majors Travis Jones, Stephanie Allen
Show Theme/Title Music of "Pirates of The Caribbean"
Repertoire Fog Bound/Medallion Calls/Black Pearl
Blood Ritual
To The Pirates' Cave!
He's A Pirate
Total Members 143
Band Day 5th place
Band Day Scores Finals - 79.60;  Prelims - 74.50 (5th place)
Other Band Day Overall Percussion - 3rd place
Other Contest Muncie Southside - 13th place
Other Activities - 2004/2005 School Year
IPA

State Finals - Movement Open Class 7th place

WGI Percussion Dayton Regional - Scholastic Marching Open Class Finals - 5th place
Nashville Regional - Scholastic Marching Open Class Finals - 8th place
Indianapolis Regional - Scholastic Marching Open Class Finals - 7th place
World Championships - Scholastic Marching Open Class Prelims Participant

 

 

Year 2003

Directors

Tony Ballin, Terry Bettner
Drum Majors Travis Jones, Stephanie Allen
Show Theme/Title Selections from "Cirque du Soleil"
Repertoire Journey Of Man
Jardin Choinois
Liama
Distorted
Total Members 109
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 89.15;  Prelims - 87.85 (2nd place)
Additional Band Day Awards Large Band - Best General Effect, Percussion
Other Band Day Finals - Best General Effect;  Overall Percussion - 1st place;  Overall Auxiliary - 2nd place
Other Contests Muncie Southside - 8th place
Delaware County - 4th place
Other Activities - 2003/2004 School Year

IPA

State Finals - Movement Class A 2nd place

 

 

Year 2002

Directors

Tony Ballin, Terry Bettner
Drum Majors Jaci Bartlemay, April Moore
Show Theme/Title Selections from "Riverdance"
Repertoire Reel Around The Sun
The Heart's Cry
American Wake
Riverdance

Total Members

135
Band Day 4th place

Band Day Scores

Finals - 82.20;  Prelims - 81.60 (3rd place)
Other Band Day Overall Percussion - 3rd place
Other Contests Muncie Southside - 6th place
Delaware County - 3rd place
Other Activities - 2002/2003 School Year
IPA State Contest - Movement A Class 3rd place

 

 

Year 2001

Directors

Tony Ballin, Terry Bettner
Show Theme/Title Selections from "Miss Saigon"
Repertoire Overture
Sun & Moon
Morning Of The Dragon

Total Members

130
Band Day 3rd place

Band Day Scores

Finals - 79.40;  Prelims - 73.10 (3rd place)
Additional Band Day Awards Large Band - Best Percussion
Other Band Day Overall Percussion - 1st place

 

 

Year 2000

Director

Tony Ballin
Show Theme/Title Selections from "Tommy"
Repertoire Overture
Amazing Journey/Undertur
It's A Boy/Pinball Wizard

Total Members

136
Band Day 5th place

Band Day Scores

Finals - 70.15;  Prelims - 66.80 (5th place)

 

 

Year 1999

Director

Tony Ballin

Show Theme/Title

Selections from "Jesus Christ Superstar"
Repertoire Overture
Heaven On Their Minds
I Don't Know How To Love Him
Superstar

Total Members

114
Band Day 10th place

Band Day Scores

Finals - 66.30;  Prelims - 67.60 (10th place) 
Other Band Day Overall Auxiliary - 4th place
Other Contest Anderson - 13th place

 

 

Year 1998

Directors

Tony Ballin, Cheri Brightman
Repertoire R-E-S-P-E-C-T
You Make Me Feel Like A Natural Woman
Tracks Of My Tears

Total Members

110
Band Day 14th place

Band Day Scores

Finals - 60.80;  Prelims - 65.30 (9th place) 
Other Contest Delaware County - 11th place

 

 

Year 1997
Band Day Did not participate

 

 

Year 1996

Director

Wayne Coil
Repertoire Luck Be A Lady
Whistle While You Work
Go Down Gamblin
When You Wish Upon A Star

Total Members

84
Band Day 9th place

Band Day Scores

Finals - 60.35;  Prelims - 58.85 (13th place) 

 

 

Year 1995

Directors

Stephen C. Varnell, Wayne Coil

Show Theme/Title

What A Man!
Repertoire Superman
Batman/Son Of A Preacher Man
Walks Like A Man/Macho Man
This Old Man
The Man In The Mirror/My Man

Total Members

131
Band Day 18th place

Band Day Score

Prelims - 60.15

 

 

Year 1994

Director

Stephen C. Varnell

Show Theme/Title

Ladies
Repertoire Lady/Evil Woman Don't Play Your Games With Me
Oh, You Beautiful Doll
Lucretia McEvil
Luck Be A Lady
Lady

Total Members

118
Band Day 5th place

Band Day Scores

Finals - 68.90;  Prelims - 61.50 (7th place)

 

 

Year 1993

Director

Stephen C. Varnell
Repertoire When You Wish Upon A Star/Back To The Future
Moonglow
Twilight Zone/Journey To The Center Of the Mind
When You Wish Upon A Star/Somewhere

Total Members

140
Band Day 8th place

Band Day Scores

Finals - 60.80;  Prelims - 58.00 (8th place)

 

 

Year 1992

Director

Stephen C. Varnell
Repertoire Evil Ways/Johnny B. Goode
City Of Angels
Prologue/Belle

Total Members

140
Band Day 11th place

Band Day Score

Prelims - 59.00 (12th place)

 

 

Year 1991

Director

Stephen C. Varnell
Repertoire The Lion Sleeps Tonight
Lawrence Of Arabia
Africa
Kum-Ba-Ya

Total Members

135
Band Day 12th place

 

 

Year 1990

Director

Stephen C. Varnell
Repertoire Proud Mary
The Banana Boat Song/The Sailor's Hornpipe/Popeye/Sailing, Sailing
Sloop John B

Total Members

142
Band Day 8th place

Band Day Score

Prelims - 60.20 (9th place)

 

 

Year 1989
Director Stephen C. Varnell
Repertoire I Could Have Danced All Night
Rockin' Robin
Shake A Tail Feather
Do You Wanna Dance
Total Members 123
Band Day 10th place
Band Day Scores Finals - 56.45;  Prelims - 59.30 (7th place)
Additional Band Day Awards Large Band - Best General Effect
Other Band Day Overall Auxiliary - 3rd place

 

 

Year 1988
Director Stephen C. Varnell
Assistant Director Mark Wayman
Repertoire Payload
Chantilly Lace/Hey Baby/Little Bitty Pretty One
Proud Mary
Whistle While You Work
Make Your Own Kind Of Music
Total Members 174
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 90.05;  Prelims - 87.70 (1st place)
Other Band Day Finals - Best Music, Marching, General Effect

 

 

Year 1987
Director Stephen C. Varnell
Repertoire Excelsior
Walk Like An Egyptian/Old Time Rock & Roll/I Can't Turn You Loose/Louie Louie
The Next Time I Fall
Adventures On Earth
Total Members 212
Band Day 4th place
Band Day Scores Finals - 85.85;  Prelims - 88.65 (2nd place)

 

 

Year 1986
Director Stephen C. Varnell
Repertoire Back To The Future
Pink Panther/James Bond Theme/ Ghostbusters/ [Title Unknown]/Johnny B. Goode
Begin The Beguine
Brian's Song
Total Members 257
Band Day 2nd place
Band Day Score Finals - 82.95
Other Achievements - 1987/1987 School Year
ISSMA Concert Band State Finals - 11th place

 

 

Year 1985
Director Stephen C. Varnell
Repertoire Superman
Star Wars/Jaws/Ewok Celebration
The Dialogue/Cantina Band
Can You Read My Mind/Olympic Fanfare/Adventures On Earth
Total Members 240
Band Day 4th place
Band Day Score Finals - 78.27

 

 

Year 1984
Band Day Did not participate

 

 

Year 1983
Director Stephen C. Varnell
Repertoire Porgy & Bess Overture/I Got Plenty O Nothin'/It Ain't Necessarily So/Summertime/Take Me Out To The Ballgame
Pac-Man Fever/Pinball Wizard
Saturday In The Park
Send In The Clowns
Total Members 151
Band Day 7th place
Band Day Score Finals - 74.50

 

 

Year 1982
Director Stephen C. Varnell
Repertoire Superman/Mighty Mouse/Superman/Batman
Ride Captain Ride
The Greatest American Hero
Gethsemane/Superstar
Total Members 159
Band Day 5th place
Band Day Score Finals - 1031

 

 

Year 1981
Director Stephen C. Varnell
Repertoire On Broadway
New York New York
Pinball Wizard
Tomorrow
Total Members 179
Band Day 8th place
Band Day Score Finals - 1015

 

 

Year 1980
Director Stephen C. Varnell
Repertoire Land Of Make Believe
Music, Music, Music
The Way We Were
Turkey Lurkey
My Way
Total Members 154
Band Day 13th place
Band Day Score Finals - 990

 

 

Year 1979
Director Stephen C. Varnell
Total Members 199
Band Day 15th place
Band Day Score Finals - 972

 

 

Year 1978
Director Stephen C. Varnell
Total Members 209
Band Day 8th place
Band Day Score Finals - 1023

 

 

Year 1977
Director Stephen C. Varnell
Total Members 191
Band Day 9th place
Band Day Score Finals - 1014

 

 

Year 1976
Director Stephen C. Varnell
Total Members 206
Band Day 6th place
Band Day Score Finals - 873

 

 

Year 1975
Director John M. Parshall
Assistant Director Stephen C. Varnell
Total Members 227
Band Day 7th place
Band Day Scores Finals - 875;  Prelims - 897 (4th place)

 

 

Year 1974
Director John M. Parshall
Assistant Director Stephen C. Varnell
Total Members 211
Band Day 4th place
Band Day Score Finals - 887

 

 

Year 1973
Director John M. Parshall
Assistant Director Stephen C. Varnell
Band Day 1st place

 

 

Year 1972
Director John M. Parshall
Assistant Director Stephen C. Varnell
Total Members 187
Band Day 10th place

 

 

Year 1971
Director John M. Parshall
Assistant Director Stephen C. Varnell
Total Members 186
Band Day 8th place
Band Day Score Finals - 863

 

 

Year 1970
Director John M. Parshall
Assistant Director Stephen C. Varnell
Total Members 180
Band Day 3rd place

 

 

Year 1969
Director John M. Parshall
Assistant Director Stephen C. Varnell
Total Members 182
Band Day 4th place

 

 

Year 1968
Director John M. Parshall
Total Members 162
Band Day 6th place

 

 

Year 1967
Director John M. Parshall
Total Members 154
Band Day 7th place

 

 

Year 1966
Director John M. Parshall
Band Day 5th place

 

 

Year 1965
Director John M. Parshall
Band Day 2nd place

 

 

Year 1964
Director John M. Parshall
Repertoire El Cid
Light Calvary
Band Day 8th place
Score 457

 

 

Year 1963
Director John M. Parshall
Repertoire Selections from "Flower Drum Song"
Band Day 33rd place
Score 204

 

 

Year 1962
Director Wilburn T. Elrod
Repertoire Tonight
Maria
Band Day 7th place - tie
Score 223

 

 

Year 1961
Director Wilburn T. Elrod
Repertoire Porgy & Bess
Band Day 7th place
Score 219

 

 

Year 1960
Director Wilburn T. Elrod
Band Day 12th place
Score 203
Award Outstanding Marching

 

 

Year 1959
Director Wilburn T. Elrod
Band Day 13th place
Score 203
Award Outstanding Inspection

 

 

Year 1958
Band Day 12th place
Score 197

 

 

Years 1947 - 1957
Band Day Did not participate