SOUTHMONT HIGH SCHOOL ROYAL MOUNTIE BAND

CRAWFORDSVILLE, INDIANA

 

2016 Band Day

 

 

 

Year 2016
Director Brian Bartlett
Auxiliary Directors Chris Frick, Samantha Cotten
Additional Staff Chris Frick- Drill & Choreography; Nathan Fellerman- Arranger, Kyle Hartzog- Woodwinds, Bailey McChesney- Brass, Drew Cox & Tanner White- Percussion
Show Theme/Title Come Rain, Come Shine
Repertoire Sky Dance (by Richard Saucedo)
Total Members 58
Band Day 17th place
Band Day Scores Prelims - 68.075
Other Contests Centerville - 12th place
Jay County- 11th place
Noblesville - 11th place

 

 

Year 2015
Director Brian Bartlett
Auxiliary Director Chris Frick
Additional Staff Jennifer Ellingwood- Associate Director, Nathan Fellerman- Arranger/Percussion/Visual, Harry Ellingwood- Guard Tech, Bethy Jones- Guard Tech, Thomas Davenport- Percussion, Dustin Gardner-Intern, Samantha Blessing- Student Conductor
Drum Majors Aaron Gardner, Samantha Blessing
Show Theme/Title The Climb
Repertoire Pulsation (by Richard Saucedo)
Cloud Nine (by Richard Saucedo)
Tight Squeeze (by Alex Shapiro)
Total Members 54
Band Day 11th place
Band Day Scores Finals - 76.65; Prelims - 73.20 (12th place)
Other Band Day Awards Class AA 3rd place
Other Contests Jay County 8th place
Noblesville - 7th place

 

 

Year 2014
Director Brian Bartlett
Auxiliary Director Chris Frick
Additional Staff Jennifer Ellingwood- woodwinds/visual, Nathan Fellerman- percussion
Drum Major Samantha Blessing
Show Theme/Title On the Eighth Day, God Made a Farmer
Repertoire Appalachian Spring
Total Members 65
Band Day 13th place
Band Day Scores Finals - 76.35; Prelims - 75.45 (12th place)
Other Contests Monroe Central Clinic
Jay County - 8th place
Noblesville - 8th place

 

Years 2011 - 2013
Band Day Did not participate

 

 

Year 2010
Director Brian Bartlett
Auxiliary Director Chris Frick
Additional Staff Jennifer Wheeler, John Marque, Phil Baldwin, Lilly Conkright
Drum Major Lauren Haffner
Show Theme/Title Dinner is on Us
Repertoire Splashes of Gold
Total Members 58
Band Day 7th place
Band Day Scores Finals - 78.85; Prelims - 74.10 (8th place)
Other Band Day Awards Small Band - 1st place; Best Music, General Effect, Guard
Contests Muncie Southside - 5th place
Delaware County - 6th place
Winchester - 3rd place

 

 

Year 2009
Director Brian Bartlett
Auxiliary Director Chris Frick
Additional Staff Jennifer Wheeler, John Marque
Drum Majors Nathen Hedrick, Patrick Calhoun, Lauren Haffner
Show Theme/Title We Can Do It!
Repertoire In Flight!
Total Members 68
Band Day 4th place
Band Day Scores Finals - 82.75; Prelims - 81.75 (4th place)
Other Band Day Awards Small Band - 1st place; Best Music, Visual, Percussion, Guard
Other Band Day Overall Guard - 2nd place
Contests Centerville - 4th place
Muncie Southside - 6th place
Delaware County - 5th place

 

 

Year 2008
Director Brian Bartlett
Auxiliary Director Chris Frick
Additional Staff John Marque, Chad Young
Drum Majors Creasy Clauser, Patrick Calhoun, Nathen Hedrick
Show Theme/Title Legends in the Mist
Repertoire Legends in the Mist
Total Members 63
Band Day 9th place
Band Day Scores Finals - 77.90; Prelims - 73.55 (8th place)
Other Band Day Award Small Band - 2nd place; Best Guard
Other Band Day Overall Guard - 3rd place
Contests Centerville - 5th place
Muncie Southside - 3rd place
Winchester - 6th place

 

 

Year 2007
Director Brian Bartlett
Assistant Director Jennifer Wheeler
Auxiliary Directors Chris Frick, Megan Murray
Additional Staff John Marque, John Couch, Kirk Etheridge
Drum Majors Mary Keller, Creasy Clauser
Show Theme/Title Never Again
Repertoire To This Heartbeat There Is No End (by Richard Saucedo)
Total Members 75
Band Day 8th place
Band Day Scores Finals - 74.25; Prelims - 74.51 (8th place)
Other Band Day Overall Guard - 2nd place
Contests Delaware County - 10th place
Winchester - 3rd place
Muncie Southside - 5th place-tie

 

 

Year 2006
Director Brian Bartlett
Auxiliary Director Dustin Mason
Additional Staff Jennifer Wheeler, Landon Curtis, John Couch, C.J. Young, Jon Marque, Jeff Franca
Drum Majors Ashely Nichols, Mary Keller
Show Theme/Title Rendezvous
Repertoire Tuscola Mountain Celebration
Total Members 72
Band Day 10th place
Band Day Scores Finals - 69.10; Prelims - 67.75 (11th place)
Other Band Day Award Small Band - 5th place
Other Contests Muncie Southside - 6th place
Jay County - 4th place
Delaware County - 5th place
Other Activities - 2006/2007 School Year
IHSCGA

State Finals - Class A 14th place

 

 

Year 2005
Director Brian Bartlett
Additional Staff Dustin Mason, Landon Curtis, John Marque, Jennifer Wheeler
Drum Majors Stefanie Pickett, Ashley Nichols
Guard Captain Sami Shelton
Show Theme/Title The Enchanted Forest
Total Members 73
Band Day 5th place
Band Day Scores Finals - 78.60;  Prelims - 73.20 (7th place)
Other Band Day Awards Small Band - 4th place;  Small Band - Best Guard
Other Band Day Overall Guard - 1st place
Other Contests Muncie Southside - 5th place
Winchester - 4th place
Delaware County - 4th place
Other Activities - 2005/2006 School Year
IHSCGA

State Finals - Class A 6th place

 

 

Year 2004
Director Brian Bartlett
Auxiliary Director Dustin Mason
Additional Staff Chris Moss, Jerrad Holder, Jennifer Wheeler, Erin Whitacre
Drum Majors Casey Bowman, Stefanie Pickett, Sami Shelton (Guard Captain)
Show Theme/Title Ancient Ritual (Celtic Journey) - Music of Bill Whelan
Total Members 62
Band Day 8th place
Band Day Scores Finals - 73.65 / Prelims - 64.65 (12th place)
Additional Band Day Awards Small Band - 6th place;  Small Band - Best Guard
Other Band Day Overall Auxiliary - 2nd place
Other Contests Muncie Southside - 6th place
Winchester - 4th place
Other Activities - 2004/2005 School Year
IHSCGA State Finals - Class A 8th place

 

 

Year 2003

Director

Brian Bartlett
Drum Major Kelli Fleenor
Show Theme/Title Tribal Chant & Ritual
Repertoire Songs Of Earth, Water, Fire & Sky (by Robert W. Smith)

Total Members

59

Band Day

5th place

Band Day Scores

Finals - 79.25;  Prelims - 77.50 (5th place)

Additional Band Day Awards

Small Band - 2nd place Small Band - Best Music
Other Contests Muncie Southside - 4th place
Winchester - 4th place
Jay County - 3rd place
Delaware County - 3rd place
Kentucky State Fair Marching Band Contest - Class AA 1st Place (Best Music, Visual, Overall Effect)
Other Activities - 2003/2004 School Year
IHSCGA State Prelims Class A Participant

 

 

Year 2002

Director

Brian Bartlett
Drum Major Kelli Fleenor
Repertoire The Light Eternal (by James Swearingen)

Total Members

69
Band Day 10th place

Band Day Scores

Finals - 71.20;  Prelims - 72.00 (9th place)

Additional Band Day Awards

Small Band - 2nd place Small Band - Best Guard
Other Band Day Overall Auxiliary - 2nd place

Other Contests

Delaware County - 7th place
Jay County - 4th place
Kentucky State Fair Marching Band Contest - Class AA 2nd Place (Best Music) & Roy E. Bosser Award
Other Activities - 2002/2003 School Year
IHSCGA State Finals - Class B 2nd place

 

 

Year 2001

Director

Brian Bartlett
Show Theme/Title The Rising Sun

Total Members

57
Band Day 7th place

Band Day Scores

Finals - 71.85;  Prelims - 70.05 (7th place)

Additional Band Day Awards

Small Band - 2nd place Small Band - Best General Effect, Percussion

Other Contests

Delaware County - 3rd place
Winchester - 3rd place
Muncie Southside - 3rd place
Other Activities - 2001/2002 School Year
IHSCGA State Prelims - Class B Participant

 

 

Year 2000

Director

Brian Bartlett
Repertoire Celtic Ritual

Total Members

55
Band Day 8th place

Band Day Scores

Finals - 67.80;  Prelims - 65.05 (6th place)

Additional Band Day Awards

Small Band - 2nd place Small Band - Best Percussion

Other Contests

Delaware County - 4th place
Winchester - 4th place
Jay County - 6th place

 

 

Year 1999

Director

Brian Bartlett
Repertoire Rolling Thunder

Total Members

46
Band Day 14th place

Band Day Scores

Finals - 63.30;  Prelims - 62.75 (14th place)

Other Contests

Anderson - 6th place
Jay County - 5th place
Delaware County - 6th place
Winchester - 8th place

 

 

Year 1998

Director

Brian Bartlett
Repertoire Happy Days Are Here Again
Caribbean Nights
Since I Fell For You

Total Members

39
Band Day 23rd place

Band Day Score

Prelims - 44.50

Other Contests

Anderson - 8th place
Jay County - 13th place

 

 

Year 1997

Director

Steve Whipley
Drum Major Crystal Smith
Show Theme/Title Music of Chicago
Repertoire Make Me Smile
Anxiety's Moment
Free

Total Members

46
Band Day 20th place

Band Day Score

Prelims - 48.55

Additional Band Day Awards

Small Band - 8th place

Other Contests

Delaware County - 11th place
Jay County - 14th place

 

 

Year 1996

Director

Steve Whipley
Repertoire Channel One Suite

Total Members

42
Band Day 21st place

Band Day Score

Prelims - 46.25

Additional Band Day Awards

Small Band - 7th place

Other Contests

Delaware County - 13th place
Winchester - 10th place
Johnson County - 10th place
Jay County - 12th place

 

 

Year 1995

Director

Thomas Cox
Repertoire Russian Christmas Music
Journey Through The Snow
Pictures At An Exhibition

Total Members

30
Band Day 19th place

Band Day Score

Prelims - 58.35

Additional Band Day Awards

Small Band - 7th place

Other Contests

Delaware County - 11th place
Winchester - 11th place
Johnson County - 6th place
Paul Harding - 4th place

 

 

Year 1994

Director

Thomas Cox

Drum Major

Tom Stevens
Repertoire New World Symphony

Total Members

32
Band Day 22nd place

Band Day Score

Prelims - 45.15

Other Contests

Anderson - 10th place
Jay County - 10th place

 

 

Years

1992 - 1993

Band Day

Did not participate

 

 

Year 1991

Director

James C. Patton

Drum Major

Kristina Pennington
Repertoire Tchaikovsky's Symphony No. 6
In A Sentimental Mood/It Don't Mean A Thing
Dances With Wolves

Total Members

36
Band Day 23rd place

Band Day Score

Prelims - 42.75

Additional Band Day Awards

Small Band - 8th place

Other Contest

Anderson - 11th place

 

 

Year 1990

Director

James C. Patton
Repertoire Fanfare To The March Of Cards/Mickey Mouse March/Small World/ Zip-A-Dee-Doo-Dah
I Wanna Be Like You
Once Upon A Dream/A Dream Is A Wish Your Heart Makes/When You Wish Upon A Star

Total Members

58
Band Day 19th place

Band Day Score

Prelims - 53.65 

Additional Band Day Awards

Small Band - 5th place

Other Contests

Delaware County - 8th place
Anderson - 10th place

 

 

Year 1989
Director James C. Patton

Drum Major

Bill Mahoy
Repertoire Strike Up The Band/Yankee Doodle/Grand Ole Flag
Latino Lovewalk
Russian Christmas Music
Total Members 72
Band Day 9th place
Band Day Scores Finals - 57.25;  Prelims - 58.95 (8th place)
Additional Band Day Awards Large Band - Best Auxiliary
Other Band Day Overall Auxiliary - 2nd place
Other Contests Jay County - Class B 1st place
Anderson - Class B 1st place
Delaware County - Class B 2nd place

 

 

Year 1988
Director James C. Patton

Drum Major

Troy Cheatham
Repertoire Chant & Jubilo
Swing Street/Big Fun
Softly, As I Leave You
Total Members 93
Band Day 3rd place
Band Day Scores Finals - 85.40;  Prelims - 84.50 (3rd place)
Other Contests Jay County - Class B 3rd place
Anderson - Class B 2nd place
Delaware County - Class B 1st place

 

 

Year 1987
Directors James C. Patton, Jay Gephart, Scott Ellman

Drum Major

Garnal Scott

Show Theme/Title

Selections from "An American Tail"
Repertoire The Cossack Cats
Releasing The Secret Weapon
There Are No Cats In America
Somewhere Out There
Total Members 83
Band Day 10th place
Band Day Scores Finals - 79.80;  Prelims - 81.45 (8th place)
Other Contests Jay County - Class B 2nd place
Anderson - Class B 2nd place
Delaware County - Class B 1st place

 

 

Year 1986
Director James C. Patton

Drum Major

Andy Peralta
Repertoire Epilogue and Hymn from "County"
Rocky Top
Theme from "The River"
Total Members 84
Band Day 8th place
Band Day Score Finals - 77.33
Additional Band Day Awards Small Band - 1st place
Other Contests Jay County - Class B 1st place
Anderson - Class B 2nd place

 

 

Year 1985
Directors James C. Patton, Doug Fletcher, Marty Johnson
Show Theme/Title Music from "Tap Dance Kid"
Repertoire Someday
Fabulous Feet
They Never Here What I Say/Dancing Is Everything
Total Members 79
Band Day 5th place
Band Day Score Finals - 77.33
Additional Band Day Awards Small Band - 1st place
Other Contests Delaware County - Class B 4th place
Winchester - Class B 3rd place
Jay County - Class B 1st place
Anderson - Class B 2nd place

 

 

Year 1984
Director James C. Patton
Drum Major Ken Shaver
Repertoire Adventures On Earth
Selections from "Cats" - Macavity; The Jellicle Ball
Total Members 102
Band Day 7th place
Band Day Score Finals - 78.76
Other Contests Delaware County - Class B 2nd place
Winchester - Class B 1st place
Shelby County - Class B 1st place
Anderson - Class B 1st place

 

 

Year 1983
Directors James C. Patton, Doug Fletcher, Glenda Frees, Bruce Corrigan
Drum Majors Mark Savoldi, Lisa Rose
Repertoire First Suite In E Flat/Old English Folk Songs
You Are My Sunshine/You Are The Sunshine Of My Life
Masterpiece Theatre
Dixie/Battle Hymn Of The Republic
Total Members 119
Band Day 8th place
Band Day Score Finals - 73.97
Other Contests Delaware County - Class B 2nd place
Winchester - Class B 2nd place
Shelby County - Class B 1st place
Anderson - Class B 3rd place

 

 

Year 1982
Directors James C. Patton, Doug Fletcher, Glenda Frees, Bruce Corrigan
Drum Major Eddy Meadows
Repertoire Superman/Can You Read My Mind
Dancin'
Applause, Applause
Total Members 119
Band Day 12th place; Prelims - 15th place
Band Day Score Finals - 974
Other Contests Delaware County - Class B 1st place
Winchester - Class B 1st place
Shelby County - Class B 1st place
Madison Heights - Class A 5th place

 

 

Year 1981
Directors James C. Patton, Glenda Frees, , Ralph Ewell, Jay Gebhart, Doug Fletcher, Bruce Corrigan
Total Members 118
Band Day 14th place
Band Day Score Finals - 975
Other Contests Delaware County - Class B 3rd place
Winchester - Class B 2nd place
Jay County - Class B 4th place

 

 

Year 1980
Directors James C. Patton, Glenda Frees
Repertoire Overture to Porgy & Bess/I Got Rhythm/Blue Skies/It's Gonna Be A Great Day
Fascinatin' Rhythm/Westminster Chimes/Didn't We/Fascinatin' Rhythm
Total Members 128
Band Day 8th place
Band Day Score Finals - 1026
Other Contests Delaware County - Class B 1st place
Winchester - Class B 1st place

 

 

Year 1979
Director James C. Patton
Total Members 97
Band Day 12th place
Band Day Score Finals - 1003
Other Contest Delaware County - Class B 2nd place

 

 

Year 1978
Directors Bill Pierce, Gary Wadman
Total Members 110
Band Day 15th place
Band Day Score Finals - 943
Other Contests Delaware County - Class B 1st place
Winchester - Class B 1st place
Shelby County - Class B 1st place

 

 

Year 1977
Director Bill Pierce
Total Members 97
Band Day 13th place
Band Day Score Finals - 996
Other Contests Delaware County - Class B 1st place
Shelby County - Class B 1st place

 

 

Year 1976
Director Bill Pierce
Total Members 100
Band Day 23rd place
Band Day Score Prelims - 784
Other Contest Delaware County - Class B 4th place

 

 

Year 1975
Directors Terry Austin, Mahala Hayes
Total Members 130
Band Day 33rd place
Band Day Score Prelims - 687
Other Contest Delaware County - Class B 8th place

 

 

Year 1974
Director Terry Austin
Total Members 110
Band Day 22nd place
Band Day Score Prelims - 814
Other Contest Delaware County - Class B 5th place

 


Year 1973
Director Tabor Stamper
Total Members 108
Band Day 24th place
Other Contest Delaware County - Class B 4th place

 

 

Year 1972
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 4th place

 

 

Note:  School opened in 1971 (consolidation of Ladoga, New Market, New Ross, and Waveland High Schools)