UNION COUNTY HIGH SCHOOL MARCHING PATRIOTS

LIBERTY, INDIANA

 

2016 Band Day

 

 

Year 2016
Director Kyle Vogele
Drum Major Triston Migoski
Show Theme/Title Morning
Repertoire Morning from Peer Gynt Suite (by Grieg)
Wednesday Morning 3 A.M. (by Simon & Garfunkel)
This Too Shall Pass (by OK Go)
Total Members 26
Band Day 41st place
Band Day Score 43.80

 

 

Year 2014 - 2015
Band Day Did not participate

 

 

Year 2013
Director Troy Allbright
Auxiliary Director Samantha Schomberg
Additional Staff Mike Neubert (drill design), Chris Smith (percussion arranger), Brad Hobson (percussion), Debra Allbright (winds/visual), Candice Murray (winds/visual), Dillon Lathery (winds/visual), Keith Bias (visual), Kathryn Hudson (visual), Dale Gilliland & Randy Porter (props)
Drum Majors Madeira Ferrario, Hannah Swafford
Show Theme/Title Scythian Suite
Repertoire Mvt 1:  Invocation to the Sun
Mvt 2:  No Life Without You
Mvt 3:  Dance of the Evil Spirits
Total Members 72
Band Day 18th place
Band Day Scores Prelims - 64.95
Other Contests Jay County - 10th place
Muncie Southside - 12th place
Noblesville - 11th place
Winchester - 12th place
Other Activities - 2013/2014 School Year
IPA State Finals - Concert Open Class 5th place

 

 

Year 2012
Director Troy Allbright
Auxiliary Directors Kathryn Hudson, Samantha Schomberg
Additional Staff Michael Neubert (show design), Candice Murray (winds/visual), Zach Grajewski (winds/visual), Debra Allbright (winds/visual), Brad Hobson (percussion), Dominic DeVito (percussion), Nathaniel Allbright (percussion)
Drum Major Will Mundy
Show Theme/Title Operation:  Red Scare
Repertoire Part 1:  McCarthyism
Part 2:  205
Part 3:  Good Night, and Good Luck
Total Members 71
Band Day 13th place
Band Day Scores Finals - 75.30; Prelims - 73.75 (14th place)
Other Contests Centerville - 8th place
Noblesville - 7th place
Jay County - 10th place
Muncie Southside - 12th place
Wayne County - 10th place
Winchester - 9th place
Other Activities - 2012/2013 School Year
IPA State Finals - Open Class Concert 2nd place
WGI Percussion Championships - Open Class Concert Finals 7th place

 

 

Year 2011
Director Troy Allbright
Auxiliary Directors Sydney Bell, Kayla Grimes
Additional Staff Michael Neubert (drill design), Candice Murray (woodwinds), Zach Grajewski (brass), Alex Kosarko (percussion)
Drum Major Ethan Estes
Show Theme/Title La Fiesta (The Music of Chick Corea)
Repertoire La Fiesta
My Spanish Heart
Spanish Fantasy
Total Members 57
Band Day 11th place
Band Day Scores Finals - 75.85; Prelims - 69.15 (10th place)
Other Band Day Award Small Band - 3rd place
Other Band Day Overall Percussion - 5th place
Other Contests Jay County - 13th place
Muncie Southside - 13th place
Wayne County - 6th place
Winchester - 7th place
Other Activities - 2011/2012 School Year
IPA State Finals - Open Class Movement 9th place

 

 

Year 2010
Director Troy Allbright
Auxiliary Director Jennifer Mills
Additional Staff Chris Carr- percussion, Zach Grajewski, Trynt Campbell; Tom Dean - drill design
Drum Majors Maya Ferrario, Lauren Gilliland
Show Theme/Title Sarah's Nightmare
Repertoire Brahm's Lullaby
Wake Up Sarah
Haunted Lullaby
Mystic Variations
Total Members 61
Band Day 22nd place
Other Band Day Award Small Band - 8th place
Band Day Score Prelims - 53.30
Other Contests Jay County - 15th place
Delaware County - 16h place
Other Activities - 2010/2011 School Year
IPA State Finals - Open Class Concert 2nd place
WGI Percussion Indianapolis Regional - Concert Open Class 1st place
World Championships - Concert Open Class 7th place

Year 2009
Director Troy Allbright
Auxiliary Directors Jennifer Burns & Brittany Kurtz
Additional Staff Tom Dean- drill design, Trynt Campbell, Brad Hobson, Chris Carr, Daniel Brackbill, Zach Grajewski
Drum Majors Sarah Carman & Kristy Webb
Show Theme/Title The Distortion of TIME
Repertoire Fury
Take Five
First Circle
Total Members 48
Band Day 13th place
Band Day Scores Finals - 63.20; Prelims - 59.85 (13th place)
Band Day Awards Small Band - 5th place
Other Contests Jay County - 11th place
Delaware County - 12th place
Winchester - 6th place
Other Activities - 2009/2010 School Year
IPA State Finals - Open Class Concert 10th place

 

 

Year 2008
Director Troy Allbright
Auxiliary Director Mike Stephens
Drum Major Kayce Loudon
Show Theme/Title Circles:  Music from "Halo"
Total Members 51
Band Day 27th place
Band Day Score Prelims -- 41.85
Other Activities - 2008/2009 School Year
IPA State Finals - Class A Concert 7th place

 

 

Year 2007
Director Darren Roberts
Auxiliary Director Michelle Myers
Additional Staff Bill Theis, Steven Hubbard, Trynt Campbell, Megan Worcester
Drum Majors Jennifer Burns, Garren Gillum, Kayce Louden, Eli Rockhill
Repertoire Channel One Suite
Total Members 33
Band Day 21st place
Band Day Score Prelims - 52.01
Band Day Awards Small Band - 8th place; Esprit de Corps
Other Contests Centerville - 8th place
Delaware County - 13th place
Winchester - 11th place
Jay County - 18th place
Muncie Southside - 18th place

 

 

Year 2006
Director Darren Roberts
Auxiliary Director Michelle Myers
Additional Staff Steven Hubbard, Steven Clarkson, Trynt Campbell, Bill Theis
Drum Major Maggie Childs
Show Theme/Title Stained Glass
Repertoire Featuring the Music of James Swearingen
Total Members 37
Band Day 20th place
Band Day Score Prelims - 47.40
Other Contests Centerville - 9th place
Jay County - 13th place
Delaware County - 17th place
Winchester - 12th place
Other Activities - 2006/2007 School Year
IHSCGA State Prelims - Class B Gold Rating

 

 

Year 2005
Director Darren Roberts
Drum Majors Jarod Markley, Brett Siebert
Show Theme/Title Under The Sea - Music from "The Little Mermaid"
Total Members 33
Band Day 26th place
Band Day Score Prelims - 43.35
Contests Muncie Southside - 16th place
Winchester - 16th place
Jay County - 15th place
Delaware County - 21st place
Other Activities - 2005/2006 School Year
IHSCGA State Prelims - Class B Bronze Rating

 

 

Year 2004
Director Darren Roberts
Auxiliary Director Michelle Myers
Additional Staff Travis Templeton, Megan Worcester, Betsy Osborn, Steven Hubbard, Nicole Hylton
Drum Majors Brett Seibert, Jarod Markley
Show Theme/Title Rituals - The Music of Robert W. Smith
Repertoire The Rites of Tamburo
Incantations
Total Members 31
Band Day 19th place
Band Day Score Prelims - 47.65
Other Contests Muncie Southside - 15th place
Winchester - 14th place
Jay County - 13th place
Other Activities - 2004/2005 School Year
IHSCGA State Prelims - Class A Participant (Class AAA Regular Season)

 

 

Year 2003

Director

Darren Roberts
Drum Major Samantha Morgan
Show Theme/Title Music of Chuck Mangione
Repertoire Feels So Good/Children Of Sanchez
El Gato Triste
Land Of Make Believe
Total Members 29
Band Day 25th place
Band Day Score Prelims - 44.25
Other Contests Winchester - 11th place
Delaware County - 20th place

 

 

Year 2002

Director

Darren Roberts
Drum Major Samantha Morgan
Show Theme/Title Selections from "Hook"
Repertoire Prologue
When You're Alone
Smee's Plan/The Ultimate War
Total Members 39
Band Day 24th place
Band Day Score Prelims - 47.25 
Other Contests Muncie Southside - 15th place
Winchester - 13th place
Jay County - 15th place
Delaware County - 18th place

 

 

Year 2001

Directors

Darren Roberts, Christy Survoy
Repertoire Rhapsody In Blue
Total Members 44
Band Day 18th place
Band Day Score Prelims - 53.65  
Additional Band Day Awards Small Band - 8th place
Other Contests Delaware County - 14th place
Jay County - 9th place
Muncie Southside - 10th place

 

 

Year 2000

Director

Darren Roberts
Show Theme/Title Music of John Williams
Repertoire Liberty Fanfare
Theme from "Schindler's List"
Exultate Justi;  4)
Summon The Heroes

Total Members

50
Band Day 19th place

Band Day Score

Prelims - 44.95  

Additional Band Day Awards

Small Band - 8th place

Other Contests

Delaware County - 14th place
Winchester - 9th place-tie

 

 

Year 1999

Director

Scott Abbott
Repertoire Twelve Seconds to the Moon (by Robert W. Smith)

Total Members

57
Band Day 21st place

Band Day Score

Prelims - 53.10

Additional Band Day Awards

Small Band - 8th place
Other Contests Delaware County - 14th place
Winchester - 12th place
Jay County - 9th place
Other Activities - 1999/2000 School Year
IHSCGA State Prelims - Class B Participant

 

 

Year 1998

Director

Scott Abbott
Show Theme/Title Selections from "The Planets"
Repertoire Mars
Jupiter

Total Members

48
Band Day 17th place

Band Day Score

Prelims - 53.50

Additional Band Day Awards

Small Band - 7th place
Other Contests Delaware County - 15th place
Anderson - 12th place
Jay County - 15th place
Other Activities - 1998/1999 School Year
IHSCGA State Prelims - Class B Participant

 

 

Year 1997

Directors

Cheri Brightman, Keith Bias, Denise Bolser
Drum Major Jeremy West
Show Theme/Title Music of Chicago
Repertoire Make Me Smile
Free
Colour My World
Feelin' Stronger Every Day

Total Members

61
Band Day 23rd place

Band Day Score

Prelims - 47.10
Other Contests Delaware County - 15th place
Winchester - 10th place

 

 

Year 1996

Director

Cheri Brightman
Drum Major Nicole Weber
Show Theme/Title Music of the Beatles
Repertoire Yesterday
Here, There, & Everywhere
Get Back
And I Love Her
Ticket To Ride

Total Members

54
Band Day 25th place

Band Day Score

Prelims - 43.40
Other Contest Paul Harding - 8th place

 

 

Year 1995
Band Day Did not participate

 

 

Year 1994

Director

Cheri Helms
Repertoire Times Square/New York, New York
Theme From New York

Total Members

82
Band Day 21st place

Band Day Score

Prelims - 48.30

 

 

Year 1993

Director

Cheri Helms
Show Theme/Title TV Commercials

Total Members

49
Band Day 22nd place

Band Day Score

Prelims - 39.60

 

 

Years 1975 - 1992
Band Day Did not participate

 

 

Year 1974

Director

Paul L. Taylor

Total Members

55
Band Day Did not participate

Other Contest

Delaware County - Class B 17th place

 

 

Year 1973
Band Day Did not participate

 

 

Note:  School opened in 1972 (consolidation of Brownsville, College Corner Union, and Liberty High Schools)