WINCHESTER COMMUNITY HIGH SCHOOL "THE FORCE"

WINCHESTER, INDIANA

 

2016 Band Day

 

Winchester's Photo Page

 

 

Year 2017
Director Jeremiah Boes
Assistant Directors Amy Fletcher, Ben Schepers
Drum Majors Breanna Leach, Kyle Ullom
Show Theme/Title The FORCE of Nature
Repertoire Stormworks, Mvt. 1 - Timestorm (by Stephen Melillo)
O Magnum Mysterium (Serenity) (by Oja Gjeilo)
In Flight (by Samuel Hazo)
Total Members 96
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 91.00; Prelims - 88.300 (3rd place)
Other Band Day Awards Class AAA 3rd place
Other Contests Centerville - 6th place
Jay County - 4th place - tie
Muncie Central - 6th place
Winchester - 3rd place

 

 

Year 2016
Director Douglas R. Fletcher
Assistant Directors Jeremiah Boes, Amy Fletcher
Auxiliary Directors Ric VanSkyock, Director / Mackenzie Mehaffey, Assistant
Additional Staff Amy Fletcher - Drill & Marching, Mark Hendrickson & Garrison Garland Percussion, Jordan Pike & Ben Schepers Brass, Rebecca Cloud & Dylan Keiser Woodwinds, Brent Wilhoit Visual Consultant
Drum Majors Adam Hollinger, Kendra Holliger
Show Theme/Title COLORS of CHARACTER
Repertoire Meridian (by Ola Gjeilo)
Total Members 96
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 92.625; Prelims - 89.975 (1st place)
Other Band Day Awards Class AAA 1st place; Best Music, Visual General Effect
Other Band Day Finals - Best Music, Visual, General, Effect; Overall Auxiliary - 5th place; Overall Percussion - 3rd place
Other Contests Monroe Central Clinic
Centerville - 1st place
Jay County - 1st place
Muncie Central - 1st place
Winchester - Exhibition performance

 

 

Year 2015
Director Douglas R. Fletcher
Assistant Directors Jeremiah Boes, Amy Fletcher
Auxiliary Director Ric VanSkyock
Additional Staff Amy Fletcher - Drill Design/Marching; Mark Hendrickson, Garrison Garland - Percussion; Jordan Pike, Ben Schepers, Andy Wegg - Brass; Sarah Schepers, Dylan Keiser - Woodwinds; Shelby Ellingwood - Color Guard; Ben Brown - Sound & Technology; Brent Wilhoit - Visual Consultant
Drum Majors Levi Baldridge, Gavin Craig
Show Theme/Title With Trumpets and Cymbals
Repertoire Lauds (Praise High Day) (by Ron Nelson)
Perthshire Majesty (by Samuel Hazo)
Tempered Steel (by Charles R. Young)
Total Members 93
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 92.925; Prelims - 91.35 (1st place)
Other Band Day Awards Class AAA 1st place; Best Music, General Effect
Other Band Day Finals - Best Music, Visual, General, Effect; Overall Auxiliary - 4th place; Overall Percussion - 5th place
Other Contests Monroe Central Clinic
Jay County - 1st place
Noblesville - 1st place
Winchester - 1st place

 

 

Year 2014
Director Douglas R. Fletcher
Assistant Director Amy Fletcher
Auxiliary Director Ric VanSkyock
Additional Staff Amy Fletcher - Drill Design/Marching; Jeff O'Rear, Evan Moore - Percussion; Tim Fights, Ben Schepers, Zach Bower - Brass; Stacey Briggs, Jonathan Daugherty - Woodwinds; Ben Brown - Sound & Technology; Brent Wilhoit - Visual Consultant
Head Drum Major Makenzie Winger
Assistant Drum Majors Levi Baldridge, Gavin Craig
Show Theme/Title Shoot for the Moon...
Repertoire Half Moon on the Hudson (by Michael Sweeney)
Moondance (by Van Morrison)
Triumphant Fanfare (by Richard Saucedo)
Total Members 74
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 92.00; Prelims - 90.60 (2nd place)
Other Band Day Awards Class AAA 2nd place; Best Music
Other Band Day Finals - Best Music; Overall Auxiliary - 4th place; Overall Percussion - 5th place
Other Contests Monroe Central Clinic Day
Centerville - 1st place
Jay County - 1st place
Muncie Central - 1st place
Winchester - 1st place
Other Activities - 2014/2015 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Class AA Gold Rating

 

 

Year 2013
Director Douglas R. Fletcher
Assistant Director Amy Fletcher
Auxiliary Director Ric VanSkyock
Additional Staff Amy Fletcher - Drill Design/Marching; Jeremiah Boes, Jeff O'Rear - Percussion; Tim Fights, Skylar Aichinger - Brass; Stacey Briggs, Daniel Flesher - Woodwinds; Ben Brown - Sound & Technology; Brent Wilhoit - Visual Consultant
Drum Major Alex Greene
Show Theme/Title DAVID: Facing Life's Giants
Repertoire Dark Night of the Soul (by Ola Gjeilo)
Total Members 80
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 92.70; Prelims - 87.55 (1st place)
Other Band Day Awards Class AAA 1st place; Best Visual, General Effect
Other Band Day Finals - Best Music, Visual, General Effect
Other Contests Centerville - 1st place
Delaware County - 1st place
Jay County - 1st place
Winchester - 1st place
Other Activities - 2013/2014 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Class AA Gold Rating
IPA State Finals - Class B Movement 7th place

 

 

Year 2012
Director Douglas R. Fletcher
Assistant Director Amy Fletcher
Auxiliary Staff Ric VanSkyock - Color Guard Director; Tabby Huddleston, Todd Newby - Color Guard Design
Additional Staff Amy Fletcher - Drill Design; Jeremiah Boes, Tim Bennett - Percussion; Tim Fights, Pete Roznowski - Brass; Allen Doty, Ashley Stewart - Woodwinds; Ben Brown - Sound & Technology
Drum Majors Thomas Bigelow, Derek Jessup
Show Theme/Title IF IT IS TO BE... IT IS UP TO ME!
Repertoire Meridian (by Ola Gjeilo)
Total Members 75
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 91.60; Prelims - 87.95 (1st place)
Other Band Day Awards Class AAA 1st place; Best Music, General Effect, Percussion
Other Band Day Finals - Best Music, Visual; Overall Percussion - 1st place; Overall Auxiliary - 2nd place
Other Contests Centerville - 3rd place
Jay County - 2nd place
Muncie Southside - 1st place
Winchester - 1st place
Other Activities - 2012/2013 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Class AA Gold Rating (1st place)

 

 

Year 2011
Director Douglas R. Fletcher
Assistant Director Amy Fletcher
Auxiliary Staff Ric VanSkyock, Tabby Huddleston, Todd Newby
Additional Staff Amy Fletcher - Drill Design; Jeramiah Bowman, Jeremiah Boes - Percussion, Ryan Shaneyfelt, Pete Roznowski - Brass, Ashley Stewart - Woodwinds
Drum Majors Joshua Epley, Andrew Wegg
Show Theme/Title The Road Not Taken (by Robert Frost)
Repertoire One With the Wind (by Matt Conaway)
Total Members 74
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 88.30; Prelims - 85.60 (1st place)
Other Band Day Awards Small Band - 1st place; Small Band - Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary
Other Band Day Finals - Best Music, Visual (tie); Overall Percussion - 2nd place; Overall Auxiliary - 3rd place
Other Contests Jay County - 2nd place
Muncie Southside - 1st place
Winchester - 1st place
Other Activities - 2011/2012 School Year
IHSCGA Divisional Finals - Regional A Silver Rating

 

 

Year 2010
Director Matthew D. Smiley
Additional Staff Ric Van Skyock. Brad Wilson, Andi Kerr, Jessica Lewis, Matt Daly, Mike Linville, Ashley Stewart,  Jeff Gentry
Drum Majors Jennifer Greene, D.J. Shannon
Guard Captains Mallory McKissick, Amanda Snow
Show Theme/Title For We Wrestle Not!
Repertoire For We Wrestle Not
Nearer My God To Thee
Total Members 115
Band Day 8th place
Band Day Scores Finals - 77.70; Prelims - 74.55 (7th place)
Other Contests Centerville - 4th place
Muncie Southside - 6th place
Jay County - 6th place
Delaware County - 10th place
Winchester - 5th place

 

 

Year 2009
Director Matthew D. Smiley
Auxiliary Directors Jessica Lewis, Elisha Esterbrook
Additional Staff Brad Wilson, Mitch Snyder, Dana Milner, Rachel Gerwig, Mike Linville, Chance Varner, Matt Daly, Jeff Gentry
Drum Majors Pete Roznowski, Jon Thornburg
Show Theme/Title Kaleidoscope
Repertoire A Beautiful Mind (by James Horner
Machine (by William Bolcom)
Total Members 113
Band Day 8th place
Band Day Scores Finals - 79.45; Prelims - 78.85 (7th place)
Other Band Day Overall Percussion - 5th place
Other Contests Centerville - 7th place
Muncie Southside - 5th place
Jay County - 7th place
Delaware County - 9th place
Winchester - 4th place
Other Activities - 2009/2010 School Year
IPA State Prelims Class A Movement participant

 

 

Year 2008
Director Matthew D. Smiley
Auxiliary Directors Katie Smoot, Angela Smoot, Jessica Lewis
Additional Staff Brad Wilson, Stephen Driscoll, Mike Linville, Andrew Sloniker, Dana Milner, Mitch Snyder, David Rees
Drum Majors Ashley Stewart, Garren Harter, Aubrey Gooden
Show Theme/Title "The Ark and the Covenant" The story of Noah's ark
Repertoire Cadillac of the Skies  (by John Williams)
Dies Irae (by Giuseppe Verdi)
The Land Race (by John Williams)
Total Members 90
Band Day 6th place
Band Day Scores Finals - 81.45;  Prelims - 79.95 (6th place)
Other Band Day Overall Guard- 4th place
Other Contests Centerville - 6th place
Delaware County - 6th place
Jay County - 7th place
Muncie Southside - 8th place
Winchester - 5th place

 

 

Year 2007
Director Matthew D. Smiley
Auxiliary Director Angela Smoot
Additional Staff Ben Simmons, Andy Simmons, Brad Wilson, Mitch Snyder, Devin Anderson, Dana Milner, Leslie Eadens, Heidi Jones
Drum Majors Stephanie Bigelow
Show Theme/Title One Day
Repertoire Fanfare for a Golden Sky
Nightsong
Awakening Hills
Total Members 70
Band Day 7th place
Band Day Scores Finals - 77.70;  Prelims - 76.65 (6th place)
Other Band Day Overall Percussion- 3rd place
Other Contests Centerville - 6th place
Delaware County - 7th place
Winchester - 5th place
Jay County - 6th place
Muncie Southside - 8th place

 

 

Year 2006
Band Day Did not participate

 

 

Year 2005
Director Daniel W. Merkamp
Auxiliary Director Julie Ross
Additional Staff Ann Fost, Crysal Reeves, Tia Edwards, Mike Wilson, Chad McCoy, Kathy Wallace, Mary Ella Malone, Chris Tupling, Dave Rees, Mitch Snyder, Devin Anderson, Kyle Newman, Craig Webster, Todd Clevenger, Nick Neukom
Drum Majors Leslie Eadens, Ryan Shaneyfelt
Repertoire La Fiesta Mexicana (by H. Owen Reed)
Total Members 70
Band Day 7th place
Band Day Scores Finals - 75.35;  Prelims - 74.85 (5th place)
Other Band Day Award Small Band - 2nd place
Other Band Day Overall Percussion- 5th place
Other Contests Muncie Southside - 7th place
Winchester - 6th place
Delaware County - 5th place
Other Activities - 2005/2006 School Year
ISSMA Marching Band State Finals - Class D 6th place
IHSCGA State Prelims - Class AA Gold Rating

 

 

Years 2003 - 2004
Band Day Did not participate

 

 

Year 2002
Directors Daniel W. Merkamp, Matt Smiley
Drum Majors Andy Simmons, Tyler Smoot
Show Theme/Title Reflections
Repertoire Caccia & Chorale
Brave New World
Total Members 62
Band Day 5th place
Band Day Scores Finals - 77.30;  Prelims - 77.40 (5th place)
Additional Band Day Awards Small Band - 1st place;  Small Band - Best Music, Visual, Percussion
Other Band Day Overall Percussion - 1st place
Other Contests Muncie Southside - 3rd place
Winchester - 4th place
Jay County - 6th place
Delaware County - 4th place
Other Activities - 2002/2003 School Year
ISSMA Marching Band State Finals - Class D 7th place
IHSCGA State Prelims - Class A Participant

 

 

Years 1999 - 2001
Band Day Did not participate

 

 

Year 1998
Director Douglas R. Fletcher
Drum Majors James Reinbold, Chad McCoy
Repertoire Variations On A Korean Folk Song
Total Members 66
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 89.05;  Prelims - 84.65 (2nd place)
Additional Band Day Awards Small Band - 1st place;  Small Band - Best Music, Marching, General Effect, Percussion
Other Band Day Finals - Best Music;  Overall Percussion - 4th place;  Overall Auxiliary - 4th place
Other Contests Winchester - 3rd place
Jay County - 3rd place
Delaware County - 3rd place
Other Activities - 1998/1999 School Year
ISSMA Marching Band State Finals - Class D 2nd place
IHSCGA State Finals - Class A 3rd place

 

 

Year 1997
Director Douglas R. Fletcher
Drum Major Travis Golliher
Show Theme/Title Praises!
Repertoire A Mighty Fortress Is Our God
Chorale
Lauds (Praise High Day)
Total Members 76
Band Day 1st place
Band Day Scores Finals - 86.20;  Prelims - 85.45 (3rd place)
Additional Band Day Awards Small Band - 1st place;  Small Band - Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary
Other Band Day Overall Percussion - 4th place-tie
Other Contests Winchester - 3rd place
Anderson - 5th place
Jay County - 2nd place
Delaware County - 3rd place
Other Activities - 1997/1998 School Year
ISSMA Marching Band State Finals - Class D 2nd place

IHSCGA

State Finals - Class A 7th Place

 

 

Year 1996
Director Douglas R. Fletcher
Drum Major Brett Reinbold
Repertoire Heart, Mind..& Soul!
Total Members 78
Band Day 2nd place
Band Day Scores Finals - 86.10;  Prelims - 84.20 (2nd place)
Additional Band Day Awards Large Band - Best Marching
Other Band Day Finals - Best Marching;  Overall Percussion - 3rd place;  Overall Auxiliary - 5th place
Other Contests Winchester - 2nd place
Jay County - 3rd place
Delaware County - 3rd place
Other Activities - 1996/1997 School Year
ISSMA Marching Band State Finals - Class D 2nd place

IHSCGA

State Finals - Class A 10th Place

 

 

Year 1995
Directors Douglas R. Fletcher, Jeffrey Carnall
Drum Major Brett Reinbold
Show Theme/Title Russian Classics
Repertoire Procession Of The Nobles
Salvation Is Created/Dance Of The Tumbler
Russian Christmas Music
Total Members 64
Band Day 2nd place
Band Day Score Prelims - 80.25

Additional Band Day Awards

Small Band - 1st place;  Small Band - Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary
Other Band Day Overall Percussion - 3rd place;  Overall Auxiliary - 5th place
Other Contests Delaware County - 5th place
Johnson County - 2nd place
Winchester - 2nd place
Other Activities - 1995/1996 School Year
ISSMA Marching Band State Finals - Class C 6th place

 

 

Year 1994
Director Douglas R. Fletcher
Show Theme/Title Music of John Williams
Repertoire Liberty Fanfare
Theme from Schindler's List/Jim's New Life
Theme From Jurassic Park
Total Members 53
Band Day 3rd place
Band Day Scores Finals - 74.15;  Prelims - 68.95 (3rd place)

Additional Band Day Awards

Small Band - 1st place;  Small Band - Best Music, General Effect, Percussion
Other Band Day Overall Percussion - 3rd place;  Overall Auxiliary - 5th place
Other Contests Anderson - 2nd place
Jay County - 3rd place
Other Activities - 1994/1995 School Year
ISSMA Marching Band State Finals - Class C 7th place

 

 

Years 1987 - 1993
Band Day Did not participate

 

 

Year 1986
Directors Brad Roberts, Scott Spradling
Drum Majors Shari Spradling, Jenny Cox
Repertoire Organ Symphony
Samba de Rollins
Total Members 114
Band Day Did not participate
Other Contests Anderson - Class A 3rd place
Jay County - Class A 3rd place
Other Activities - 1986/1987 School Year
ISSMA Marching Band State Finals - Class C 3rd place

 

 

Year 1985
Band Day Did not participate

 

 

Year 1984
Directors Brad Roberts, Scott Spradling
Drum Major Tim Ray
Repertoire Appalachian Spring
Total Members 100
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class A 6th place
Anderson - Class A 2nd place
Other Activities - 1984/1985 School Year
ISSMA Marching Band State Finals - Class B 8th place

 

 

Year 1983
Band Day Did not participate

 

 

Year 1982
Directors Max Jones, Bill Deal
Drum Major Jim Hoffman
Total Members 116
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class A 4th place
Madison Heights - Class A 1st place
Other Activities - 1982/1983 School Year
ISSMA Marching Band State Finals - Class B 2nd place

 

 

Year 1981
Directors Max Jones, Bill Deal
Total Members 108
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 5th place
Other Activities - 1981/1982 School Year
ISSMA Marching Band State Finals - Class B 1st place

 

 

Year 1980
Directors Max Jones, Glenn Weil
Total Members 104
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class A 2nd place
Other Activities - 1980/1981 School Year
Fall Marching Band All-State Marching Band Contest - Class B 1st place

 

 

Year 1979
Band Day Did not participate

 

 

Year 1978
Director Max Jones
Total Members 108
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class A 2nd place
Other Activities - 1978/1979 School Year
Fall Marching Band All-State Marching Band Contest - Class B 1st place

 

 

Year 1977
Band Day Did not participate

 

 

Year 1976
Director Max Jones
Total Members 140
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class A 2nd place
Winchester - Class A 2nd place
Other Activities - 1976/1977 School Year
Fall Marching Band All-State Marching Band Contest - Class B 2nd place

 

 

Year 1975
Band Day Did not participate

 

 

Year 1974
Director Max Jones
Total Members 120
Band Day Did not participate
Other Contests Delaware County - Class B 1st place
Winchester - Class B 1st place
Other Activities - 1974/1973 School Year
Fall Marching Band All-State Marching Band Contest - Class B 1st place

 

 

Year 1973
Band Day Did not participate

 

 

Year 1972
Director Max Jones
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B 2nd place

 

 

Year 1971
Director Max Jones
Total Members 75
Band Day Did not participate
Other Contest Delaware County - Class B participant

 

 

Years 1959 - 1970
Band Day Did not participate

 

 

Year 1958
Band Day 43rd place
Score 144

 

 

Year 1957
Band Day 52nd place
Score 142

 

 

Year 1956
Band Day 25th place-tie
Score 148

 

 

Year 1955
Director Donald Traub
Band Day 22nd place
Score 67

 

 

Year 1954
Band Day 11th place-tie
Score 77

 

 

Years 1947 - 1953
Band Day Participation unknown